Z nowym rokiem pojawia się nowa możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Polacy będą mogli założyć nowe konto – indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Od istniejącego już od kilku lat indywidualnego konta emerytalnego nowy produkt odróżnia ulga podatkowa. Wpłaty na IKZE będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. Odłożyć będzie można maksymalnie 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności zarobków średnich. To oznacza, że maksymalnie na nowym koncie emerytalnym będzie można odłożyć w 2012 r. 4,2 tys. zł i taką kwotę można będzie odpisać od podstawy opodatkowania przy rozliczaniu PIT za 2012 r.

Z naszych szacunków wynika, że około 40 instytucji finansowych planuje wprowadzić nowy produkt do oferty. Mniej niż 30 z nich zapewnia, że na pewno to zrobi. Jednak co ciekawe nieliczne firmy planują wprowadzić IKZE już w styczniu, a zwłaszcza w pierwszych dniach nowego roku.  Jedynie PZU Życie deklaruje, że IKZE będzie dostępne w ofercie od 2 stycznia. W styczniu nowy produkt wprowadzi także BPH TFI czy Aviva.

Przedstawiciele instytucji finansowych szacują, że nowe konto założy od 300 tys. do 1,5 mln Polaków. Najważniejsze będzie pierwszy rok oferowania tego produktu.