Kto jest najbardziej zainteresowany nowymi kontami?

Około 40 instytucji finansowych zaproponuje Polakom nowe konto emerytalne z ulga podatkową - wynika z naszych wyliczeń. Znajdzie się one w ofercie od przyszłego roku

Publikacja: 09.12.2011 02:10

Kto jest najbardziej zainteresowany nowymi kontami?

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to nowa forma dobrowolnego oszczędzania na emeryturę przez Polaków. Od podobnego produktu – indywidualnych kont emerytalnych (IKE), dostępnego już od 2004 r., różni ją ulga podatkowa. Wpłaty na IKZE będzie bowiem można odpisać od podstawy opodatkowania.

 

Chętni wśród firm inwestycyjnych

Nowe konta będą mogły oferować: banki, domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne oraz ubezpieczyciele życiowi.

Z ankiety przeprowadzonej wśród tych instytucji wynika, że IKZE zaproponuje prawdopodobnie około 40 z nich. Obecnie jasną deklarację, że konto pojawi się w ofercie składa mniej niż 30 instytucji. Co ciekawe w 2004 r. indywidualne konto emerytalne włączyło do oferty  więcej podmiotów, bo prawie 50. A co ważne zaznaczenia wówczas IKE nie mogły oferować towarzystwa emerytalne. Po kilku latach aktywnie IKE sprzedaje zaledwie kilka firm.

Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, mówił niedawno w rozmowie z nami, że część instytucji ma złe doświadczenia z IKE. Poniosła koszty tworzenia, promowania i szkolenia pracowników, a efekty okazały się słabe.

- Niektóre podmioty wycofywały się ze sprzedaży tego produktu, bo zebrane aktywa okazały się niewielkie. I teraz te instytucje będą dużo ostrożniej podchodziły do uruchomiania nowego produktu – mówił Dyl.

Obecnie najwięcej towarzystw emerytalnych deklaruje, że zaproponuje IKZE. W tym gronie są: PKO BP Bankowy i PZU (oba otrzymały już pierwsze zgody nadzoru), a także Generali, Pekao, Amplico, Pocztylion-Arka, Nordea, ING. PTE Warta przesunęła wprowadzenie  IKZE. Nie wiadomo też ostatecznie co zrobią towarzystwa: Axa, Aviva oraz Allianz.

Obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego znajdują się trzy wnioski PTE (jako jedyne instytucje muszą otrzymać zgodę nadzorcy)  związane z IKZE (Amplico, Nordea i Axa).

Sporo towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz domów maklerskich także chce wprowadzić IKZE. Wśród TFI są to: PKO, BPH, Pioneer Pekao, SKOK, Skarbiec, Ipopema, Amplico, Legg Mason oraz KBC. Jeszcze zastanawiają się:  Millennium, BZ WBK, Union Investment czy Idea.

Z kolei wśród domów maklerskich są to: DI BRE, DM BOŚ, DM BPS, KBC Securities, CDM Pekao. Możliwe, że także DM IDMSA oraz DM BZ WBK.

- Planujemy ruszyć z produktem w drugim kwartale 2012 roku, jednocześnie uruchamiając również rachunki IKE – mówi Grzegorz Zięba, kierownik Sprzedaży Detalicznej KBC Securities. - Nie traktujemy tego produktu strategicznie, a jedynie jako usługa dodana. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek zainteresowanie i zapytania o produkt uznamy to za sukces – dodaje.

Co ciekawe domy maklerskie zaczęły sprzedawać więcej IKE po tym jak istotnie, bo dwukrotnie wzrósł limit wpłat na nie. Dla inwestorów dopiero ta kwota zaczęła być atrakcyjna do rozważanie skorzystania z IKE.

 

Ubezpieczyciele się wahają

Najmniej chętne do przedstawienia Polakom oferty IKZE są banki oraz firmy ubezpieczeniowe. Wśród tych ostatnich jasną deklarację składa jedynie Generali i PZU Życie. Nie wiadomo co zrobią tacy ubezpieczyciele życiowi jak Aviva, Amplico, Allianz, Axa czy ING. Można jednak spodziewać się, że ten produkt zaproponują. Wdrożenie IKZE rozważa jeszcze Warta.

- Wielu klientów pyta nas o IKZE. Jesteśmy przygotowani, aby ich obsłużyć. Zaproponujemy atrakcyjny produkt, pozwalający na efektywne pomnażanie oszczędności emerytalnych i wykorzystanie zachęty podatkowej – zapowiada jedynie Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.

Radosław Gołaszewski, członek zarządu Axa Polska, również zapewnia, że grupa jest zainteresowana oferowaniem produktów pozwalających na podniesienie wysokości przyszłej emerytury, w tym również IKZE.

- Analizujemy różne możliwości poszerzenia naszej oferty w tym zakresie. Na podstawie tych analiz podejmiemy decyzje, czy i które spółki grupy produkt taki zaproponują klientom – mówi.

Wśród banków chętne są mBank i Multibank. Niewykluczone, że także Nordea Bank i BPS. ING Bank na początku będzie dystrybutorem IKZE ubezpieczeniowego (jak można się domyślić ING Życie), a następnie będzie analizować  wdrożenie IKZE bankowego. Większość firm chce wprowadzić IKZE w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Niektóre stawiają już na styczeń.

 

IKZE w skrócie

 

IKE vs IKZE

Indywidualne konta emerytalne (IKE)

- powstały w 2004 r. Istnieje roczny limit wpłat na te konta, który w 2011 r. wynosi nieco ponad 10 tys. zł. Wpłaty dokonywane są z pensji netto, a wypłata pieniędzy, po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie wiąże się z zapłaceniem podatku dochodowego oraz od zysków kapitałowych. Mogą je oferować: ubezpieczyciele, domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych i banki. Od 2012 r. także powszechne towarzystwa emerytalne. Oszczędza na nich ok. 800 tys. Polaków.

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)

- nowy produkt do dodatkowego oszczędzania na lepszą starość. Będzie dostępny od 2012 r. Wpłaty na te konta - 4 proc. pensji brutto z poprzedniego roku - będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. To oznacza ulgę podatkową dla oszczędzających. Jednak wypłata pieniędzy będzie wiązała się z zapłaceniem podatku dochodowego. Podobnie jak IKE są jednak zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki. Oferować będą je firmy ubezpieczeniowe, domy maklerskie, banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz powszechne towarzystwa emerytalne.

 

W przyszłym roku będzie można przenieść oszczędności z IKE do IKZE.

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to nowa forma dobrowolnego oszczędzania na emeryturę przez Polaków. Od podobnego produktu – indywidualnych kont emerytalnych (IKE), dostępnego już od 2004 r., różni ją ulga podatkowa. Wpłaty na IKZE będzie bowiem można odpisać od podstawy opodatkowania.

Chętni wśród firm inwestycyjnych

Pozostało 94% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami