Zapraszamy do obliczenia wysokości przyszłej emerytury w serwisie www.MojaEmerytura.rp.pl. Dodaliśmy właśnie kalkulatory, które to umożliwiają. Wyliczają one świadczenia dla osób, które odkładają pieniądze wyłącznie w systemie zabezpieczenia emerytalnego zreformowanym w 1999 r. Oraz dla osób, które rozpoczęły karierę zawodową, zanim zmienił się system emerytalny.
Przypomnijmy, że główna zmiana w publicznym systemie zabezpieczenie Polaków dotyczy tego, że zamiast takiego o zdefiniowanym świadczeniu (tzw. DB), mamy od 1999 r. system o zdefiniowanej składce (tzw. DC). Co to oznacza? Że obecnie wysokość naszej emerytury zależy tylko i wyłącznie od nas, a dokładniej od tego ile wpłacimy składek w czasie aktywności zawodowej oraz jak długo będziemy je opłacać.
W systemie o zdefiniowanym świadczeniu wysokość otrzymywanego świadczenia nie jest zaś powiązana bezpośrednio z wysokością wpłaconych składek, ale jest określona w prawie.
Jak podkreślają eksperci firmy Mercer, która doradza przy tworzeniu m.in. programów emerytalnych, z uwagi na trudności ze sfinansowaniem systemów o zdefiniowanym świadczeniu, w ostatnich latach wiele krajów wprowadza zmiany polegające na uzależnieniu wysokości świadczenia od rentowności uzyskiwanej przez inwestowane składki.
Wysokość przyszłej emerytury zależy od wielu różnych czynników. Część z nich jest wspólna dla obu filarów systemu emerytalnego, część dotyczy wyłącznie emerytury państwowej (ZUS-u), inne wyłącznie tej części przyszłej emerytury, która pochodzić będzie z tzw. II filara, czyli otwartych funduszy emerytalnych.