PKPP Lewiatan w „Białej Księdze", która zawiera rekomendacje dla nowego rządu, proponuje podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty rodzinnej po śmierci małżonka do ustawowego wieku emerytalnego. Oraz pozostawienie prawa do okresowej renty dla osób, które nie mają  źródeł utrzymania.

- Renta okresowa byłaby wypłacana jak dotychczas, do momentu podjęcia pracy, maksymalnie przez rok. Zasady przyznawania renty rodzinnej dzieciom i małżonkom wychowującym dzieci, pozostałyby bez zmian.Renty rodzinne dla osób w wieku produkcyjnym osłabiają ich motywację do pracy i zwiększają obciążenia podatkowe pracujących. Celem zmian jest zmniejszenie wydatków na renty rodzinne i zwiększenie zatrudnienia osób w wieku 50 – 64 lata - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje obecnie wdowie, wdowcowi, jeśli w chwili śmierci współmałżonka ukończyli 50 lat. Takie rozwiązanie osłabia motywację do pracy, w szczególności kobiet w wieku 50-59 lat i jest dla podatników bardzo kosztowne.