Z punktu widzenia klienta OFE, oszczędzającego na emeryturę przez kilkadziesiąt lat, ważniejsza od jednorazowych sukcesów inwestycyjnych jest stabilność wyników. Ocenialiśmy ją, sprawdzając, jak często dany fundusz zajmował wysokie pozycje w rankingach publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Najlepszy w tej kategorii okazał się Polsat. Zgromadził 10 pkt, ponieważ najczęściej w rankingach nadzoru plasował się wysoko. Trzeba jednak przyznać, że zdarzały mu się dużo słabsze okresy. Bywało, że zajmował ostatnie miejsce.W ostatnim 3-letnim okresie w rankingu KNF jest 10.
Kolejne dwa miejsca zajęły odpowiednio Generali i ING. Za nimi uplasowało się PZU Złota Jesień. Najgorzej wypadł Pocztylion (bez punktów). W przeciwieństwie do pozostałych podrankingów w tym było mało zmian. Jedynie ING awansował z trzeciej na drugą pozycję.
Stabilność wyników inwestycyjnych
- Oceniając fundusze emerytalne, braliśmy pod uwagę stopy zwrotu podane w zestawieniach przygotowywanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dotychczas nadzór opublikował 27 rankingów. Uwzględniały one okres dwóch lub trzech lat inwestycji (w pierwszym zestawieniu nie było funduszy Allianz i Pekao).
- Przeanalizowaliśmy, jaką pozycję zajmowały poszczególne OFE w każdym rankingu nadzoru. Na tej podstawie mogliśmy stwierdzić, które z nich mają stabilne wyniki.
Im średnia pozycja w zestawieniach nadzoru była wyższa (ale uwaga: najwyższa pierwsza pozycja jest wyrażona cyfrą 1, druga pozycja – cyfrą 2; tak więc im mniejsza średnia, tym lepiej), tym fundusz dostawał więcej punktów.