Analizy Online przygotowały raport na zlecenie BZ WBK TFI.
- Ze względu na rosnące zainteresowanie funduszami dłużnymi poprosiliśmy Analizy Online o przygotowanie krótkiego materiału edukacyjnego dla naszych klientów na temat tego segmentu rynku – mówi Magdalena Bielak z BZ WBK TFI.
Jak piszą Analizy Online, bogata oferta krajowych TFI sprawia, że inwestorzy nie mogą narzekać na brak różnorodnych rozwiązań inwestycyjnych opartych o rynek obligacji. Do dyspozycji mają bowiem ponad 60 funduszy dłużnych, zarówno inwestujących na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych. Najchętniej wybieraną grupą produktów są oczywiście fundusze obligacji polskich, gdzie zdecydowanie najwięcej pieniędzy zgromadzono w produktach o charakterze uniwersalnym. Są to rozwiązania posiadające szerokie spektrum inwestycyjne, których aktywa mogą być inwestowane w obligacje emitowane przez Skarb Państwa, ale także w papiery nieskarbowe. Drugą najpopularniejszą kategorię funduszy dłużnych stanowią produkty, których spektrum inwestycyjne zawężone jest przede wszystkim do obligacji Skarbu Państwa. Na naszym rynku funkcjonuje również spory segment funduszy obligacji zagranicznych. W tej grupie produktów znajdziemy zarówno rozwiązania o charakterze globalnym, regionalnym (Nowa Europa, europejskie), krajowym (USA), czy też inwestujące na szerokorozumianych rynkach wschodzących (emerging markets).
Najważniejszą zaletą funduszy obligacji jest możliwość dość bezpiecznego pomnażania kapitału. Ponadto, w dłuższym terminie tj. co najmniej kilku lat, fundusze obligacji oferują wyższe stopy zwrotu niż te, które są w stanie zaoferować produkty pieniężne (fundusze gotówkowe czy depozyty).