Należy podwyższyć wiek emerytalny Polaków docelowo do 67. roku życia, przy czym w ocenie Komisji Europejskiej powinien on wynosić ok. 70 lat - napisała w komunikacie organizacja pracodawców Pracodawcy RP. Obecnie w Polsce kobieta kończy aktywność zawodową w wieku 60 lat, a mężczyzna - 65 lat.

Wiek emerytalny podnosi się do poziomu 67 lat w Niemczech, Hiszpanii i Danii. Taką reformę planuje się także w Belgii i Holandii. W Irlandii natomiast wiek emerytalny zostanie wydłużony do 68 roku życia.

- Trzeba podkreślić, że mamy najmłodszego emeryta w UE. Średni wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce to 61 lat dla mężczyzn i 57 dla kobiet, czyli przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Obecnie na jednego emeryta przypadają cztery pracujące osoby, ale w 2035 r. jeden emeryt będzie  utrzymywany ze składek dwóch osób w wieku produkcyjnym - mówi Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

W obecnej sytuacji gospodarczej dłuższa praca staje się nie tylko potrzebą, ale wręcz koniecznością. Aby nasz system emerytalny sprostał problemom starzejącego się społeczeństwa, postuluje się również wyrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Należy podjąć działania informujące społeczeństwo o skutkach problemów demograficznych oraz zachęcające do dłuższej aktywności zawodowej.

- Zamiast stanowić prawo ułatwiające przejście na wcześniejszą emeryturę trzeba tworzyć warunki pracy odpowiednie dla starszych pracowników - podsumowuje ekspertka.