Mieszanie w emeryturze

Specjalnie dla pięciu roczników kobiet wymyślono tzw. emeryturę mieszaną, gdzie świadczenia ustalono częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Publikacja: 12.09.2011 17:52

W 2009 roku po raz pierwszy wypłacono emerytury dla osób, które objęła reforma emerytalna, czyli urodzonych po  31 grudnia 1948 r. To panie, które w 2009 r. skończyły 60 lat, ale także część osób – tu  także panowie - które korzystają z nabytych praw do emerytury wcześniejszej

Emerytura przyznana w zwykłym trybie

Specjalnie dla pięciu roczników kobiet wymyślono tzw. emeryturę mieszaną, gdzie świadczenia ustalono częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Emerytura mieszana przeznaczona jest dla osób, które na emeryturę płaciły składki tylko do ZUS, czyli dla tych, które nie wybrały otwartych funduszy emerytalnych. W przypadku pań urodzonych w latach 1949 – 1953 istnieje też możliwość otrzymania emerytury mieszanej jeśli zrezygnowała z uczestnictwa w OFE.

Warunkiem przyznania emerytury mieszanej jest również to, by osoba, jaka się o nią ubiega nie pobierała, nawet za jeden miesiąc, emerytury przyznanej i obliczonej na dotychczasowych zasadach. Osoba, która pobierze ją chociażby za 1 miesiąc będzie mogła  wystąpić z wnioskiem o ustalenie nowej emerytury, jednakże do jej wyliczenia zostaną zastosowane wyłącznie nowe zasady.

Proporcje obu części emerytury - to znaczy ustalonej według dotychczasowych zasad (starej, z dopłatą państwa) i ustalonej według nowych zasad (czyli wynikającej z zebranych składek i średniego czasu  na emeryturze) – zależały wyłącznie od tego, w którym roku osoba zainteresowana osiągnęła wiek emerytalny, a nie od tego, kiedy złoży wniosek o przyznanie emerytury.  I tak emerytura ta wynosiła:

 

 

Mieszany sposób obliczania emerytury dotyczy tylko kobiet urodzonych w latach 1949-1953. Tylko bowiem one skończą 60 lat, czyli wiek uprawniający do emerytury w latach 2009-2013 roczniki, których dotyczy ten sposób ustalania emerytury. Mężczyźni, którzy urodzili się w latach 1949 – 1953, aby otrzymać emeryturę, muszą skończyć 65 lat, a będzie to najczęściej w roku 2014. I wówczas powinni mieć emeryturę obliczoną według nowych zasad.

Kobieta urodzona w 1950 r. przeszła na emeryturę w wieku 60 lat w zeszłym roku. Emerytura obliczona według starych zasad wynosi 1100 zł. Emerytura obliczona na nowych zasadach: 800 zł. Ubezpieczona nie jest członkiem OFE. Jej emerytura zostanie obliczona na zasadach mieszanych. Świadczenia będzie równe sumie 70 proc. starej emerytury i 30 proc. nowej emerytury. Dostała więc 1010 zł emerytury

Mieszana - wcześniejsza

Emerytura mieszana może być też obliczana dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub charakterze. To kobiety i mężczyźni występujący o przyznanie wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, którzy wiek uprawniający do eme­rytury osiągną w latach 2009-20.

W sierpniu 158,7 tys. osób pobierało emerytury, których wysokość ustalana jest w sposób mieszany, a przeciętna wypłata tej emerytury wyniosła 1 824,97 zł.

W 2009 roku po raz pierwszy wypłacono emerytury dla osób, które objęła reforma emerytalna, czyli urodzonych po  31 grudnia 1948 r. To panie, które w 2009 r. skończyły 60 lat, ale także część osób – tu  także panowie - które korzystają z nabytych praw do emerytury wcześniejszej

Emerytura przyznana w zwykłym trybie

Pozostało 88% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej