W 2009 roku po raz pierwszy wypłacono emerytury dla osób, które objęła reforma emerytalna, czyli urodzonych po 31 grudnia 1948 r. To panie, które w 2009 r. skończyły 60 lat, ale także część osób – tu także panowie - które korzystają z nabytych praw do emerytury wcześniejszej
Emerytura przyznana w zwykłym trybie
Specjalnie dla pięciu roczników kobiet wymyślono tzw. emeryturę mieszaną, gdzie świadczenia ustalono częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Emerytura mieszana przeznaczona jest dla osób, które na emeryturę płaciły składki tylko do ZUS, czyli dla tych, które nie wybrały otwartych funduszy emerytalnych. W przypadku pań urodzonych w latach 1949 – 1953 istnieje też możliwość otrzymania emerytury mieszanej jeśli zrezygnowała z uczestnictwa w OFE.
Warunkiem przyznania emerytury mieszanej jest również to, by osoba, jaka się o nią ubiega nie pobierała, nawet za jeden miesiąc, emerytury przyznanej i obliczonej na dotychczasowych zasadach. Osoba, która pobierze ją chociażby za 1 miesiąc będzie mogła wystąpić z wnioskiem o ustalenie nowej emerytury, jednakże do jej wyliczenia zostaną zastosowane wyłącznie nowe zasady.
Proporcje obu części emerytury - to znaczy ustalonej według dotychczasowych zasad (starej, z dopłatą państwa) i ustalonej według nowych zasad (czyli wynikającej z zebranych składek i średniego czasu na emeryturze) – zależały wyłącznie od tego, w którym roku osoba zainteresowana osiągnęła wiek emerytalny, a nie od tego, kiedy złoży wniosek o przyznanie emerytury. I tak emerytura ta wynosiła: