Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to nowy produkt służący do indywidualnego dodatkowego oszczędzania na emeryturę, który wystartuje z początkiem przyszłego roku. Wpłaty na nowe konta będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. Będzie to konkurencyjny produkt do istniejącego od kilku lat indywidualnego konta emerytalnego (w IKE nie ulgi podatkowej jaka będzie w IZKE).
Zanim jednak instytucja zaoferuje taki produkt musi uzyskać zgodę nadzoru. Jak wynika z naszych informacji pierwsza instytucja złożyła odpowiedni wniosek w nadzorze. A dokładnie jest to PKO BP Bankowy PTE.
IKZE mogą zaproponować klientom firmy ubezpieczeniowe, banki, domy maklerskiej, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Te ostatnie instytucje muszą zmienić statut i utworzyć nowy specjalny fundusz — dobrowolny fundusz emerytalny. Obecne zarządzają już otwartym funduszem emerytalnym, który gromadzi pieniądze Polaków w ramach publicznego systemu emerytalnego. Towarzystwa emerytalne będą mogły zaoferować także indywidualne konta emerytalne (IKE). I właśnie PKO BP Bankowy PTE zaproponuje klientom zarówno IKZE jak i IKE.
Z naszych informacji wynika, że około połowa PTE wyraziła zainteresowanie IKZE i kontaktowała się w tej sprawie z urzędem nadzoru. Dobrowolny fundusz emerytalny utworzy jeszcze — jak wynika z deklaracji — na pewno PTE: Warta, Pocztylion-Arka i Pekao Pioneer.
— Wniosek złożymy prawdopodobnie we wrześniu — mówił niedawno Marek Jandziński, prezes PTE Warta. Prawdopodobnie w czwartym kwartale zrobi to Pocztylion-Arka PTE.