Ryzyko związane z inwestycjami funduszy emerytalnych może mieć znaczący wpływ na wysokość przyszłych emerytur. Strategia zakładająca duże ryzyko może przynieść bardzo dobre efekty, ale może też prowadzić do dużych wahań wartości jednostki rozrachunkowej.
Co ważne, zgodnie z prawem fundusz emerytalny nie może zbankrutować. Ryzyko podejmowane przez poszczególne OFE ocenialiśmy na podstawie klasycznego wskaźnika, jakim jest odchylenie standardowe. Pokazuje on, jak duża była zmienność miesięcznych wyników OFE w badanych okresach. W uproszczeniu można powiedzieć, że fundusze charakteryzujące się wysokim odchyleniem standardowym inwestują bardziej ryzykownie. Ich miesięczne wyniki podlegają większym wahaniom.
Ryzyko analizowaliśmy w trzech okresach. Fundusz mógł zdobyć 15 punktów za okres dziesięcioletni, 10 punktów za pięcioletni oraz 5 punktów za trzyletni (maksymalnie 30 punktów). W każdym z tych okresów najlepszy był Allianz. Podobnie było pół roku temu. Za nim uplasował się Aegon i AXA. Najmniej punktów ma ING oraz Polsat. Awansowały: Generali, PKO BP Bankowy oraz ING. Wymieniły się pozycjami z Nordeą, PZU Złota Jesień oraz Polsatem. —k. o.
Opinie
Rafał Markiewicz
,