Za projektem zagłosowało 26 posłów, przeciw było pięciu (głównie z SLD). W obradach Komisji Finansów Publicznych nie uczestniczyli posłowie z PiS. Posłowie SLD oraz Ludwik Dorn i Marek Borowski zgłosili w sumie 15 poprawek. Aż 31 uwag miało Biuro Legislacyjne Sejmu.
SLD proponowało m.in., by osoby urodzone po 31 grudnia 1980 r. mogły wpłacać do OFE wyższą składkę (5 proc.), niż chce rząd. A ten proponuje obniżenie składki z 7,3 do 2,3 proc. wynagrodzenia (docelowo do 3,5 proc.) dla wszystkich.
– Młodzi wierzą w II filar. Nie boją się ryzyka – tłumaczyła Anna Bańkowska z SLD. Z kolei Ludwik Dorn chciał, by obniżka składki do OFE była czasowa, a potem nastąpił powrót do obecnego poziomu 7,3 proc.
SLD chciało także, by towarzystwa emerytalne nie mogły oferować dodatkowych produktów dobrowolnego oszczędzania. Zarówno Marek Borowski, jak i SLD zgłosili poprawkę dotyczącą dobrowolności uczestnictwa w II filarze.
Posłowie wyrazili także zaniepokojenie tym, czy ZUS będzie gotowy do oferowania nowych subkont, na które będą trafiać pieniądze nieprzekazane do OFE. Przedstawiciele ZUS oraz rządu zapewniali, że zakład będzie gotowy. – Zgodnie z tym, co zostało zapisane w projekcie, ZUS będzie w stanie obsłużyć proponowane zmiany. Do końca 2012 r. ma czas na przygotowanie nowych kont. Trwają intensywne prace informatyczne – mówiła przedstawicielka ZUS.