Lewiatan: obniżka składki do OFE na 2 lata

Powrót do wyższej składki do OFE pod koniec tej dekady — podkreślił raz jeszcze Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera. Pracodawcy z Lewiatana proponują zaś obniżenie składki do 3,5 proc. teraz, a po 2 latach powrót do 7,3 proc.

Publikacja: 22.02.2011 13:43

Lewiatan: obniżka składki do OFE na 2 lata

Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik Dariusz Golik

Obniżenie składki do OFE z 7,3 proc. do 3,5 proc. na dwa lata — to propozycja Lewiatana do zmian w systemie emerytalnym i odpowiedź na narastający deficyt finansów publicznych oraz długu publicznego.

Dwa lata to zdaniem organizacji wystarczający czas na uporządkowanie finansów publicznych.

— Jesteśmy jednak elastyczni i jeśli rząd udowodni, że potrzebuje np. trzech lat to nie będziemy protestować — mówi Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, przekonuje, że rząd musi znaleźć oszczędności w niefektywnych wydatkach. Jej zdaniem refinansowanie luki w ZUS powstał w wyniku istnienia OFE i przekazywania im składek klientów, nie można nazwać nieefektywnym wydatkiem.  Do tego rząd powinien zwiększyć liczbę podatników i zająć się wspieraniem wzrostu gospodarczego.

— Trzeba znaleźć inne wpływy, które pokryją deficyt, a nie likwidować część składki do OFE — mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Zwłaszcza, że przez inwestycje funduszy emerytalnych znaczna część pieniędzy trafia do przedsiębiorstwa na ich rozwój.

— Obawiamy się, że nastąpi obniżka składki do OFE do 2,3 proc. i nie zostanie zwiększona — mówi Starczewska-Krzysztoszek.

Zdecydowanie nie pomysłowi szybkiego powrotu do wyższej składki mówi jednak Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera.

— Wszyscy musimy uświadomić sobie, że na stały przyrost długu publicznego, w takiej skali w jakiej teraz mamy, nas nie stać. Dlatego dyskutujemy o zmianie proporcji składki przekazywanej do OFE . Chcemy, by ta składka była wyższa niż obecnie rząd proponuje, ale nie wracała do poziomu 7,3 proc. — powiedział minister po wtorkowym spotkaniu z OPZZ (związek ma przedstawić swoje stanowisko w czwartek).

Dodał, że akceptuje dyskusję o wyższej składce do OFE. Powrót do wyższej jej poziomu nie jest jednak możliwy w ciągu najbliższych kilku lat, nie za dwa lata. Kiedy zatem? — Końcówka tej dekady — mówi Boni. Wtedy można myśleć o poziomie składki na poziomie 4-5 proc., a to oznacza, że nowe subkonto w ZUS ma wpływałoby 3,3-2,3 proc.

Lewiatan ma jednak pomysły na to na poprawę kondycji finansowej państwa. Proponuje m.in. ujednolicenie składek emerytalnych, zwiększenie wieku emerytalnego, ustalenie okresu w którym pobierane jest emerytura, zmniejszenie wysokości zasiłku pogrzebowego i sprowadzenie jego wysokości do poziomu w innych krajach naszego regionu (wynosi połowę średniego krajowego wynagrodzenie, w Polsce, po obniżce to dwukrotność średniej pensji w gospodarce), ograniczenia w  przyznawania tzw. becikowego tylko do osób biednych, objęcie bogatych rolników podatkiem dochodowym, likwidację ulgi internetowej i zmniejszenia zatrudnienia w administracji czy zmniejszenie liczny nauczycieli (dostosowanie do niżu demograficznego).

Magdalena Rusewicz z Lewiatana podkreśliła, że oczekują konkretnych propozycji działań rządu i konkretnego ich harmonogramu. Opiniować proponowane zmiany powinien zaś komitet monitorujący przez Komisji Trójstronnej.

— Z kolei Prezydent powinien stać się gwarantem wykonania umowy społecznej dotyczącej systemu emerytalnego — mówi Rusewicz.

Także tej dotyczącej szybkiego powrotu do wyższej składki do OFE.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przytoczyła część wyników badań przygotowanych przez OBOP na zlecenie Lewiatana. Na pytanie czy lepiej ograniczać transfery do OFE czy ograniczyć przywileje większość badanych odpowiedziała, że to drugie.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami