Gotówka dla spadkobierców

850 mln zł odziedziczyli Polacy po zmarłych krewnych będących klientami OFE

Publikacja: 06.02.2011 20:43

Gotówka dla spadkobierców

Foto: Bloomberg

Dziedziczenie pieniędzy gromadzonych przez klientów funduszy emerytalnych to ostatnio często dyskutowany temat. Wszystko przez rządowe propozycje zmian w II filarze

Dotyczą one zmniejszenia składki do OFE, a zwiększenia do ZUS. Nowe pieniądze, które trafią do ZUS, będą zapisywane na subkoncie emerytalnym. Rząd zapowiada, że ta zmiana nie spowoduje, iż Polacy stracą możliwość dziedziczenia w ramach II filara.

Pozostaje jednak jeden problem. Obecnie spadkobierca otrzymuje pieniądze po zmarłym kliencie OFE na własne konto emerytalne w tej instytucji, a jeśli jest poza powszechnym systemem, to oszczędności są mu wypłacane w gotówce. Połowę oszczędności w gotówce po zmarłym kliencie OFE może otrzymać także rodzina (druga zapisywana jest na koncie). Nowe prawo zakłada, że pieniądze na subkoncie w ZUS nie będą wypłacane, tylko zostaną dopisane do subkonta spadkobiercy w ZUS. Jeśli takiego nie ma, to ZUS je specjalnie utworzy.

– GUS zwrócił uwagę, że Komisja Europejska może wliczać wypłatę z nowego konta w gotówce do długu publicznego, bo jest to przekazywanie pieniędzy z systemu publicznego osobie prywatnej – mówił "Rz" Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera i autor zmian. – Jesteśmy otwarci na takie rozwiązanie, ale chcemy mieć więcej pewności i potrzebujemy dodatkowych analiz – dodał.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile do tej pory fundusze emerytalne wypłaciły spadkobiercom i uposażonym. Z danych zebranych od towarzystw emerytalnych wynika, że od 1999 do 2010 r. było to około 850 mln zł, z czego mniej niż 600 mln zł wypłaciły w gotówce. Prawie 270 mln zł fundusze przekazały na konta emerytalne spadkobierców. Według przedstawicieli OFE w rzeczywistości mogłoby to być jeszcze więcej, bo część spadkobierców czy członków rodzin nie zgłasza do OFE informacji o śmierci bliskich, więc nie korzysta z możliwości dziedziczenia oszczędności. Według informacji PTE zmarło ponad 120 tys. ich klientów. Dla porównania: w OFE oszczędza 15 mln ubezpieczonych.

W samym tylko ubiegłym roku w ramach dziedziczenia spadkobiercy i uposażeni dostali ponad 220 mln zł, o prawie 50 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym w gotówce ponad 150 mln zł (o ponad 50 proc. więcej niż przed rokiem).

Z roku na rok kwota ta będzie zresztą rosnąć ze względu na starzenie się klientów OFE. Co za tym idzie – będą rosły kwoty im przekazywane, bo rośnie kapitał emerytalny.

Paweł Pytel, prezes Aviva PTE, mówi, że coraz częściej rodzina otrzymuje z OFE kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. – W ZUS można liczyć tylko na zasiłek pogrzebowy, który już od marca tego roku zostanie obniżony do 4 tys. zł – mówi.

Jego zdaniem wypłaty świadczeń po śmierci uczestników funduszy emerytalnych to jedna z najbardziej przemawiających do wyobraźni ludzi korzyści z działalności OFE. – Wypłaty dowodzą, że kapitał gromadzony w OFE – w przeciwieństwie do księgowych zapisów w ZUS – jest rzeczywisty i dziedziczny – mówi Pytel.

Robert Garnczarek, prezes AXA PTE, dodaje, że dziś Polacy mają pewność, iż pieniądze w funduszach rzeczywiście należą do nich.

– Zachwianie tego mechanizmu w przyszłych rozwiązaniach może oznaczać, że jedynym powodem zmian w OFE jest problem państwa z długiem i deficytem. Niemożność dziedziczenia w gotówce będzie oznaczać istotny spadek atrakcyjności subkonta w ZUS – mówi Robert Garnczarek.

Kwestia dziedziczenia pieniędzy w propozycji rządowej wzbudziła protest partnerów społecznych oraz niektórych partii politycznych. Henryk Nakonieczny z "Solidarności" podkreśla, że niewystarczająca jest wola rządu do zachowania w pełni zasad dziedziczenia gromadzonych pieniędzy na nowym subkoncie w ZUS, tak jak jest obecnie w OFE.

Zdaniem ekspertów, w tym z Kancelarii Prezydenta, gdyby dziedziczenie w gotówce było niemożliwe, może się okazać, że propozycje rządowe będzie można zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

Dziedziczenie pieniędzy gromadzonych przez klientów funduszy emerytalnych to ostatnio często dyskutowany temat. Wszystko przez rządowe propozycje zmian w II filarze

Dotyczą one zmniejszenia składki do OFE, a zwiększenia do ZUS. Nowe pieniądze, które trafią do ZUS, będą zapisywane na subkoncie emerytalnym. Rząd zapowiada, że ta zmiana nie spowoduje, iż Polacy stracą możliwość dziedziczenia w ramach II filara.

Pozostało 90% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami