Zbieranie podpisów jest częścią akcji społecznej „obronemeryture.pl” przygotowanej przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych (IGTE).

— Spodziewaliśmy się takiego odzewu. To dowód, że Polacy rzeczywiście interesują się przyszłymi emeryturami i nie godzą się na ich obniżenie. Masowy odzew pokazuje, że akcja „obronemeryture.pl” była potrzebna — mówi Ewa Lewicka, prezes Izby. Strona wystartowała w weekend. W poniedziałek Izba poinformowała o niej oficjalnie.

Akcji internetowej towarzyszy reklamy w prasie, telewizji i na billboardach. Akcja ma zachęcać Polaków do wyrażenia sprzeciwu przeciwko rządowym planom zmian w systemie emerytalnym. Rząd chce zmniejszyć z 7,3 do 2,3 proc. wynagrodzenia (docelowo od 2017 r. do 3,5 proc.) kwotę przekazywaną na konta przyszłych emerytów w OFE. Części składki zabrana OFE zostanie przekazana do ZUS na nowe subkonto.

— Przeprowadzone do tej pory wyliczenia pokazują, że wbrew deklaracjom rządu, emerytury w proponowanym przez niego systemie będą niższe o kilkaset złotych niż świadczenia z obecnego — dodaje Ewa Lewicka.

Z szacunków IGTE wynika, że jeżeli propozycje rządu wejdą w życie, osoba, która w tym roku rozpocznie pracę i będzie pracować przez 40 lat zarabiając średnią pensję krajową, dostanie emeryturę o 6-12 proc. niższą niż, gdy zostanie utrzymany obecny system.