PKO BP największą pozycją w portfelach OFE

47 mld zł fundusze emerytalne na koniec 2010 r. miały ulokowane w akcjach spółek z WIG20. To blisko 16 mld zł więcej niż rok wcześniej. Może to być ostatni rok, w którym OFE robiły takie duże zakupy

Publikacja: 17.01.2011 03:06

PKO BP

PKO BP

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Zarówno wartość, jak i udział akcji istotnie wzrósł w minionym roku w portfelach funduszy emerytalnych. Wpłynęły na to wzrost kursów oraz zakupy dokonane przez otwarte fundusze emerytalne szacowane na prawie 17 mld zł (około 12 mld zł w 2009 roku).

– Szacujemy, że w całym 2010 roku OFE wypracowały na części akcyjnej stopę zwrotu lepszą niż WIG, który wzrósł o 18,77 proc. Bardzo istotną rolę odegrał dobór spółek – mówi Grzegorz Zubrzycki, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami, członek zarządu PTE Allianz.

Na koniec grudnia fundusze zarządzały ponad 220 mld zł. Akcje stanowiły 80,7 mld zł, w tym te notowane na warszawskiej giełdzie 79,7 mld zł.

Na koniec 2010 roku nieco mniej niż 60 proc. portfela stanowiły akcje spółek z indeksu

WIG20, czyli skupiającego najbardziej płynne walory. W sumie ich wartość wyniosła ok. 47 mld zł wobec prawie 31 mld zł rok wcześniej. W portfelach akcji OFE znajdowały się jednak papiery 265 spółek (242 rok wcześniej).

Jak ocenia Tomasz Publicewicz z Analiz Online, portfele funduszy są zbliżone, zresztą od wielu już lat, do składu indeksu giełdowego WIG. Oparte są więc na dużych i płynnych spółkach, co wymusza wielkość ich portfeli inwestycyjnych. Różnice w porównaniu z tym indeksem dotyczą pojedynczych spółek.

[wyimek]477 mln zł wyniosła wartość inwestycji funduszy w akcje węgierskiego OTP Banku[/wyimek]

– OFE mają mniej choćby akcji KGHM, niż wynikałoby to z udziału tej spółki w WIG. Zarządzający nie wierzą także w PZU czy PGNiG. Od lat nie lubią też akcji TP. Więcej akcji spółki, niż wynikałoby to z jej udziału w indeksie, mają z kolei w przypadku Bogdanki. Przeważenie tej spółki jest dwukrotne – mówi Publicewicz. To efekt sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu akcji Bogdanki o wartości 1,1 mld zł tylko OFE w minionym roku. Banki niezmiennie stanowią dominującą część portfela akcyjnego OFE. Jak mówi Publicewicz, stanowią jedną czwartą, włączając w to zagraniczne instytucje, takie jak węgierski OTP czy austriacki Erste.

– Już po prezentacji półrocznych portfeli OFE (publikują wówczas największe pozycje w portfelu – od red.) można było odnieść wrażenie, że OFE robią miejsce na planowaną sprzedaż kolejnego pakietu akcji PKO BP, ograniczając inwestycje w inne banki. Sprzedawały np. akcje Pekao – mówi Paweł Klimkowski, członek zarządu w Aviva PTE.

Oprócz banków sektorami dominującymi w portfelach funduszy są także budowlanka, handel detaliczny czy drzewny. Znaczącą część stanowią także spółki energetyczne. Jak co roku zarządzający aktywnie kupowali akcje debiutantów. Z 34 spółek, które pojawiły się na głównym parkiecie OFE, zdecydowały się kupić (a przynajmniej akcje tych spółek wciąż miały na koniec roku) papiery 20 z nich.

[wyimek]477 mln zł wyniosła wartość inwestycji funduszy w akcje węgierskiego OTP Banku[/wyimek]

Wszystkie fundusze miały walory największego ubezpieczyciela PZU (kupowały jego papiery nie tylko w ramach oferty publicznej, ale także później, gdy sprzedawało je Eureko). 12 z 14 funduszy miało także akcje Taurona. Zaskakiwać może nieco małe zaangażowanie OFE w akcje Giełdy Papierów Wartościowych, także ubiegłorocznego debiutanta. 11 funduszy miało akcje tej spółki warte 185,5 mln zł na koniec 2010 roku. Z ciekawostek warto zwrócić uwagę na pojawienie się w portfelach OFE akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, co jest efektem przeprowadzanej emisji akcji. Poza tym znalazły się także papiery dwóch spółek notowanych na rynku New Connect – ADV i DM TMS Brokers. To nowość. Do tej pory OFE nie inwestowały w walory spółek z New Connect, tłumacząc, że obecne na tym rynku spółki są niewielkie, a ich akcje mało płynne.

Roczne struktury portfeli pozwalają pokazać, w których spółkach fundusze mają największy udział w kapitalizacji. Od lat łącznie posiadają znaczącą część akcji spółki Elektrobudowa (łącznie mają 77 proc. w jej akcjonariacie). A także grupy Kęty, Bogdanki, PEP, ACE, Asseco Poland czy Polimeksu-Mostostalu.

– W większości spółek, w które OFE są mocno zaangażowanie w akcjonariacie, ich udział w 2010 roku jeszcze rósł – mówi Tomasz Publicewicz.

Największy skok nastąpił w przypadku Bogdanki. Udział OFE w kapitalizacji lubelskiej kopalni zwiększył się o prawie 41 pkt proc., do ponad 61 proc.

[ramka][srodtytul]Opinia[/srodtytul]

[b]Rafał Mikusiński[/b], prezes Amplico PTE

W 2011 roku można oczekiwać kontynuacji zwyżek cen akcji i umiarkowanego wzrostu rentowności obligacji. Stopy procentowe NBP z uwagi na wyższy poziom cen konsumpcyjnych zostaną podniesione co najmniej do 4 proc. Wyższa cena kredytu, podobnie jak poziom cen surowców, będzie utrudniać działalność przedsiębiorstwom, należy jednak oczekiwać umocnienia się popytu konsumenckiego, szczególnie w USA i Niemczech. To wpłynie stymulująco na wzrost gospodarczy w tych krajach.

[srodtytul]Rządowe plany, zmiany w portfelach[/srodtytul]

Zdaniem ekspertów duże przetasowania w portfelach inwestycyjnych OFE mogą nastąpić w tym roku w związku z planowanym obniżeniem wysokości składki, która trafia do OFE. Przypomnijmy, rząd planuje już od kwietnia obniżyć wysokość składki z 7,3 do 2,3 proc. (docelowo od 2017 r. ma do funduszy iść 3,5 proc. pensji ubezpieczonych).

– Pojawi się trend przechodzenia na akcje i obligacje najbardziej płynne. Będziemy otrzymywać mniej pieniędzy, a to oznacza, że już nie będziemy mogli pozwolić sobie na trzymanie niepłynnych papierów – tłumaczy jeden z zarządzających. Innym skutkiem może być oczekiwanie wyższej premii od emitentów czy to akcji, czy obligacji. Co jednak najważniejsze, OFE będą miały znacznie mniej pieniędzy na nowe inwestycje. Roczne transfery do funduszy emerytalnych zostaną w tym roku zmniejszone do kwoty ok. 11 – 12 mld zł wobec zapowiadanych 23,8 mld zł, a w 2012 r. będzie to jeszcze mniej, bo 7,5 mld zł, które dostaną OFE w formie składek klientów.

Według ekonomistów obecność funduszy emerytalnych na giełdzie jako potencjalnych nabywców przyczyniała się do stabilizacji polskiego rynku akcji i relatywnie wyższych wycen akcji. Obcięcie składki, która do nich trafia, to zmieni. – Premia w wycenach wynikająca z obecności OFE jako inwestorów już się skończy – mówi jeden z naszych rozmówców. [/ramka]

Zarówno wartość, jak i udział akcji istotnie wzrósł w minionym roku w portfelach funduszy emerytalnych. Wpłynęły na to wzrost kursów oraz zakupy dokonane przez otwarte fundusze emerytalne szacowane na prawie 17 mld zł (około 12 mld zł w 2009 roku).

– Szacujemy, że w całym 2010 roku OFE wypracowały na części akcyjnej stopę zwrotu lepszą niż WIG, który wzrósł o 18,77 proc. Bardzo istotną rolę odegrał dobór spółek – mówi Grzegorz Zubrzycki, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami, członek zarządu PTE Allianz.

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami