Zmian w OFE nie popiera większość związków zawodowych

OPZZ i „Solidarność” popierają konkurencyjne propozycje zmian w OFE

Publikacja: 03.11.2010 03:21

Jakie zmiany sĄ planowane w dziaŁalnoŚci OFE

Jakie zmiany sĄ planowane w dziaŁalnoŚci OFE

Foto: Rzeczpospolita

Jutro mija termin nadsyłania opinii do propozycji zmian w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych wyznaczony przez ministra w Kancelarii Premiera Michała Boniego. Projekt został wysłany do konsultacji 22 października.Tak krótki termin nie spodobał się związkom zawodowym.

– Naszą opinię przekażemy około 20 listopada zgodnie z

30-dniowym terminem, jaki związki mają na przekazywanie opinii – mówi Andrzej Stębski z OPZZ.

10 listopada ma odbyć się posiedzenie zespołu Komisji Trójstronnej na temat propozycji. Ma być obecny Michał Boni.

OPZZ deklaruje dziś, że propozycje ocenia negatywnie. Bliższe są mu bowiem pomysły przedstawione wcześniej przez minister pracy Jolantę Fedak zakładające m.in. obniżenie składki, która trafia do OFE, dobrowolność uczestnictwa w II filarze, możliwość powrotu do ZUS osób w wieku przedemerytalnym. W podobnym tonie co OPZZ wypowiada się Związek Rzemiosła Polskiego, także wcześniej przychylny koncepcji Jolanty Fedak. Nie wiadomo, jakie będzie ostateczne stanowisko Forum Związków Zawodowych. Jego przewodniczący Tadeusz Chwałka mówi, że wątpliwości budzi subfundusz A, który w czasie kryzysu może bardzo dużo stracić. – Jesteśmy za obniżeniem wysokości opłaty od składki – mówi Chwałka.

Pomysły zaproponowane przez Boniego może poprzeć „Solidarność”. Kierunek zmian podoba się też Pracodawcom RP, Lewiatanowi, BCC, towarzystwom emerytalnym, rzecznikowi ubezpieczonych. Nie oznacza to jednak, że te instytucje nie mają uwag do założeń.

– Projekt mógłby być śmielszy. Jestem zwolennikiem większej liczby funduszy. Nie dwóch, jak jest w projekcie, a czterech, jak kiedyś proponowała Komisja Nadzoru Finansowego – mówi Wojciech Nagel z BCC.

Małgorzata Rusewicz, dyrektorka w PKPP Lewiatan, uważa, że choć zmiany idą w dobrym kierunku, to niektóre zapisy dotyczące zakazu akwizycji czy losowania osób do OFE muszą zostać poprawione.

Z losowania – dotyczy ono osób, które nie wybrały funduszu – wciąż mają być wyłączane największe OFE. Zdaniem zarówno Lewiatana, Pracodawców RP, jak i Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) jedynym kryterium uczestnictwa funduszu w losowaniach powinien być dobry wynik inwestycyjny.

Już widać, że wiele kontrowersji wzbudzi planowany zakaz akwizycji. Zgodnie z założeniami w pierwszym etapie od lipca 2011 r., ma być zakazana akwizycja na rynku wtórnym. A od 2014 r. także na pierwotnym.

– Wahamy się, czy powinien istnieć zakaz akwizycji na rynku pierwotnym – mówi Mariusz Denisiuk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Według Adama Goli, członka zarządu Pocztylion-Arka PTE, akwizycja na rynku pierwotnym powinna pozostać. Takie zdanie ma większość PTE.

– Zakaz akwizycji na rynku wtórnym nie może dać tylko pozornych oszczędności. Powinien też istnieć roczny limit nakładów na reklamę – uważa Adam Gola.

Za pełnym zakazem akwizycji opowiada się PTE Polsat.

– Nie zgadzamy się na udział akcji zagranicznych w benchmarku dla subfunduszu A. Opowiadamy się za prezentowaniem rankingów także w dłuższych okresach niż tylko trzyletnie – mówi Anna Horsecka, prezes tego towarzystwa.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, [mail=k.ostrowska@rp.pl]k.ostrowska@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][srodtytul]Opinia:[/srodtytul]

[b]Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych[/b]

Projekt ministra Boniego zawiera szereg potrzebnych zmian. Dla rynku giełdowego najważniejsze jest zastąpienie kryterium oceny efektywności zarządzania aktywami przez benchmark zewnętrzny. Spowoduje to większą dywersyfikację inwestycji w instrumenty finansowe notowane na GPW. Są tam też rozwiązania, które mogą zaowocować wzrostem konkurencyjności pomiędzy funduszami lokującymi środki w szeroką paletę instrumentów. Oczywiście bardzo ważne jest także ustanowienie nowych typów funduszy i konwersji aktywów pomiędzy nimi. Dzięki temu OFE będą częściej występowały jako strona sprzedająca, a to zapewni wzmocnienie ich stabilizującego wpływu na rynek kapitałowy. [/ramka]

Jutro mija termin nadsyłania opinii do propozycji zmian w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych wyznaczony przez ministra w Kancelarii Premiera Michała Boniego. Projekt został wysłany do konsultacji 22 października.Tak krótki termin nie spodobał się związkom zawodowym.

– Naszą opinię przekażemy około 20 listopada zgodnie z

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami