Kancelaria Premiera wysłała wreszcie do konsultacji projekt założeń ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Reforma II filara, polegająca m.in. na wprowadzeniu rożnych typów funduszy dla starszych i młodszych ubezpieczonych, ma ruszyć 1 lipca 2012 roku.
Ale już od lipca 2011 r. zaczną wchodzić pierwsze zmiany: zmniejszanie prowizji pobieranych przez fundusze oraz ograniczanie możliwości odbierania klientów konkurencji.
Jak szacują eksperci, którzy przygotowali projekt, dzięki wprowadzonym zmianom kapitał emerytalny oszczędzany w OFE w czasie całej kariery zawodowej zwiększy się od ok. 12 proc. do ponad 24 proc.
Rząd planuje, że docelowo powszechne towarzystwa emerytalne będą prowadzić po dwa typy funduszy emerytalnych. Ich strategia inwestycyjna będzie dopasowana do wieku oszczędzających. To subfundusze A (będą mogły inwestować do 85 proc. aktywów w akcje) i C (do 15 proc.). Przejściowo istniejące obecnie fundusze mają być przekształcone w fundusze typu B i z nich pieniądze klientów mają być stopniowo przenoszone do funduszy A i C. Fundusze typu B znikną z rynku po 2040 r.
Do każdego typu funduszu ma powstać specjalny zewnętrzny benchmark (punkt odniesienia dla wyników). Np. dla subfunduszu A benchmark będzie składał się w 75 proc. z akcji (w tym 60 proc. akcji krajowych – WIG, a w 15 proc. z akcji zagranicznych – do maksymalnie 100 indeksów głównych zagranicznych giełd), a w 25 proc. z obligacji. Do benchmarków będą porównywane wyniki osiągane przez subfundusze. Dziś osiągnięcia OFE porównuje się ze średnim wynikiem w branży.