Dużo chętnych na pieniądze OFE

Fundusze emerytalne szukają alternatywnych do akcji i obligacji skarbowych inwestycji. Nie ułatwia im tego słaby złoty

Publikacja: 26.05.2010 04:30

Dużo chętnych na pieniądze OFE

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Z miesiąca na miesiąc rośnie udział papierów nieskarbowych w portfelach inwestycyjnych funduszy emerytalnych. W kwietniu przekroczył 10 mld zł (ponad 5-proc. udział w portfelu). W kolejnych miesiącach będzie się dalej zwiększać. Np. w maju odbył się przetarg obligacji drogowych o wartości 3 mld zł. Także Warszawa wyemitowała papiery na 300 mln zł. W obu przypadkach OFE były większościowym inwestorem. Szykuje się też jeszcze w czerwcu kolejna aukcja papierów drogowych (na ok. 2 mld zł) oraz duża oferta PGNiG w lipcu (do 3 mld zł).

[wyimek]1,9 mld zł - tyle średnio w miesiącu OFE dostawały w tym roku z ZUS[/wyimek]

– Banki wciąż niechętnie dają kredyty, stąd więcej firm decyduje się na emisję obligacji skierowanych do inwestorów – mówi Adam Kurowski z AXA PTE.

– Po pieniądze emerytów zawsze ustawia się kolejka chętnych – mówi inny zarządzający. – Ale obawiam się, że jeśli fatalne nastroje na rynku się utrzymają, większość zostanie odesłana z kwitkiem. Choć oczywiście wszystko jest kwestią ceny – dodaje.

W kolejce wciąż ustawiają się fundusze private equity. – Mamy różne propozycje ze strony funduszy private equity. Głównie dotyczą inwestowania w małe niegiełdowe spółki – przyznaje Marcin Żółtek z Aviva PTE.

Od tego, co zrobią największe na rynku fundusze emerytalne i czy zdecydują się wejść w takie instrumenty, zależy ruch mniejszych podmiotów. Przeszkodą jest też nadzór, który podkreśla konieczność właściwej oceny ryzyka takiej inwestycji. Ostatnio pojawiło się też kilka TFI, które oferują fundusze nieruchomości. Dotyczy to m.in. Arki i ING. Wcześniej w tego typu fundusze OFE już inwestowały. Ale zdaniem zarządzających mimo hossy na rynku nieruchomości nie przyniosły one istotnych zysków.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami