Kto najefektywniej i najbezpieczniej pomnaża oszczędności

Generali znów najlepszy. Zaraz za nim jest ING i Polsat. Takie są wyniki kompleksowej oceny obejmującej cały okres od początku istnienia funduszy. W czasie obecnej bessy ze zwycięskiej trójki tylko Generali radzi sobie dobrze

Publikacja: 16.04.2009 01:55

Najlepsze fundusze emerytalne w najnowszym rankingu "Rz"

Najlepsze fundusze emerytalne w najnowszym rankingu "Rz"

Foto: Rzeczpospolita

[link=http://www.rp.pl/galeria/181781,2,291591.html][b]Stopa zwrotu OFE w ciągu ostatnich 9,5 lat[/b][/link]

[link=http://www.rp.pl/galeria/181781,2,291591.html][b]Stan hipotetycznego konta emerytalnego[/b][/link]

[link=http://grafik.rp.pl/grafika2/297589][b]Opłaty od składki i za zarządzanie[/b][/link]

[link=http://www.rp.pl/galeria/181781,4,291582.html][b]Liczba klientów i udział w rynku[/b][/link]

Zwycięzcą najnowszego rankingu funduszy emerytalnych jest Generali. Zdobył on łącznie ponad 89 punktów na 100 możliwych. Za nim uplasował się ING z ponad 85 punktami, a na trzecim miejscu Polsat (prawie 69 punktów). Pół roku temu podium wyglądało tak samo. Ostatnia pozycja w rankingu przypadła Bankowemu, który zgromadził tylko nieco ponad 6 punktów.

W zasadach oceny funduszy wprowadziliśmy zmiany. Dodaliśmy nowe kryterium – opłaty pobierane przez fundusze emerytalne. Obecnie więc ranking składa się z pięciu, a nie czterech części. Oprócz opłat ocenie zostały poddane: stopa zwrotu z inwestycji od początku działania funduszy, stan hipotetycznego konta, ryzyko inwestycyjne oraz pozycja funduszu w kolejnych zestawieniach nadzoru emerytalnego.

OFE są ostatnio bardzo krytykowane za to, że pobierają wysokie opłaty, a jednocześnie ponoszą straty. Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy przewidujący zmniejszenie opłat. My w rankingu premiowaliśmy „najtańsze” OFE dodatkowymi punktami (maksymalnie pięć). Najgorzej w tej części rankingu wypadł Polsat.

Z powodu wprowadzenia nowego kryterium – chcąc utrzymać maksymalną liczbę punktów w rankingu na dotychczasowym poziomie (czyli 100) – odjęliśmy punkty w kategorii: stopa zwrotu od początku funkcjonowania OFE. Zamiast 30 fundusz mógł zdobyć teraz najwyżej 20. Zaoszczędzone w ten sposób 5 punktów dorzuciliśmy do kategorii: kolejność w rankingach nadzoru (zamiast 10 jest 15). Uważamy bowiem, że stabilność wyników jest niezwykle ważna przy inwestowaniu w długim terminie.

Dwie kategorie: stan hipotetycznego konta oraz ocena ryzyka pozostają bez zmian. Fundusz mógł za nie dostać maksymalnie 30 punktów. Oba kryteria są bardzo ważne. Zbyt duże ryzyko rodzi niebezpieczeństwo strat. Natomiast stan hipotetycznego konta lepiej niż stopa zwrotu pokazuje, ile rzeczywiście zarobił fundusz, bo uwzględnia pobrane od klienta opłaty. Stan konta wyliczyła firma Analizy Online, która monitoruje fundusze emerytalne. Jej zestawienie obejmuje okres od sierpnia 1999 r. do marca 2009 r.

Zmiany w kryteriach oceny nie miały wpływu na kolejność w czołówce rankingu. Przesunięcia są natomiast na dalszych miejscach. Po zastosowaniu nowych zasad awansował Allianz (jest piąty, a byłby ósmy), CU (o jedną pozycję, na szóstą) i Aegon (na dwunastą). Spadły zaś: Axa (byłaby piąta, jest siódma), Pekao (byłby szósty, jest ósmy) oraz Pocztylion, który wymienił się miejscem z Aegon i jest przedostatni.

Między czwartą a ósmą pozycją – tu nastąpiły największe zmiany w porównaniu ze starymi zasadami – różnice w liczbie zdobytych punktów są nieznaczne. Natomiast bardzo różnią się wyniki uzyskane przez czołówkę. Dwa pierwsze OFE zdobyły po ponad 85 punktów, natomiast trzeci fundusz mniej niż 70.

[ramka][link=http://www.rp.pl/temat/181781.html][b]Pełen ranking w serwisie OFE[/b][/link][/ramka]

[link=http://www.rp.pl/galeria/181781,2,291591.html][b]Stopa zwrotu OFE w ciągu ostatnich 9,5 lat[/b][/link]

[link=http://www.rp.pl/galeria/181781,2,291591.html][b]Stan hipotetycznego konta emerytalnego[/b][/link]

Pozostało 94% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą