Ponad 128 tysięcy osób zmieniło fundusz w lutym — informowaliśmy o tym jako pierwsi w połowie lutego. To drugi pod względem wielkości transfer w historii. Tylko o 159 osób mniej niż w rekordowym transferze z sierpnia ubiegłego roku (sesje transferowe odbywają się cztery razy w roku). Obecnie wiadomo jak już wyglądały transfery w poszczególnych funduszach emerytalnych.
Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, nie zmieniają się liderzy transferów. Axa, fundusz, który od wielu już lat pozyskuje najwięcej klientów od konkurentów, znów osiągnął najwyższe wyniki. Saldo (przychodzący klienci minus odchodzący) w jego przypadku wynosi prawie 15 tys. osób. To najwięcej od maja 2006 r. Axa konsekwentnie dąży do celu w postaci miliona klientów OFE do 2012 r. I jak zapowiedzieli na ostatniej konferencji jej przedstawiciele z tego planu nie rezygnują. Na koniec stycznia mieli prawie 690 tys. uczestników.
— Aby osiągnąć nasz cel musimy pozyskiwać ok. 80 tys. klientów rocznie. I wydaje się to realne do osiągnięcia — mówi Robert Garnczarek, członek zarządu Axa PTE. W ubiegłym roku fundusz Axa zdobył ponad 70 tys. uczestników.
Za Axa OFE jest ponownie ING. Jego saldo to 9,6 tys. nowych uczestników. Dodatnim saldem może pochwalić się też Generali, Największy fundusz Commercial Union oraz Nordea. Pozostałych 9 funduszy więcej klientów straciło niż pozyskało. Na końcu z najwyższym ujemnym saldem uplasował się fundusz AIG. Wyniosło ono prawie 11 tys. Traci on głównie z powodu złe sytuacji AIG w Stanach Zjednoczonych. Informacje o planowanej sprzedaży część biznesu AIG, w tym w Polsce, nie wpływają pozytywnie na klientów. To oni stali się łatwym łupem dla akwizytorów konkurencyjnych OFE. Sporo klientów już od dłuższego czasu traci Aegon.
Akwizycja na rynku wtórnym jest ostatnio szeroko dyskutowanym tematem. Nadzór od dawna wskazuje, że rosną koszty z nią związane. W 2008 r. PTE wydały na ten cel 374 mln zł, czyli o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Resort pracy chce nawet wprowadzić zmiany ograniczając liczbę transferów do jednego w roku. Co może spowodować, że spadnie liczba akwizytorów. Równocześnie likwiduje opłatę za transfer środków do innego OFE, która obowiązywała do 24 miesięcy członkostwa w funduszu. Te propozycje mogą znaleźć się w planowanej nowelizacji ustawy o OFE. Jednak nie w najbliższej. Ta bowiem dotyczy obniżenia opłat pobieranych przez fundusze emerytalne i w czwartek projekt tej noweli przyjął Komitet Stały Rady Ministrów.