OFE postawiły na płynne akcje

OFE dokupiły akcje największych spółek. W ubiegłym roku zdecydowały się na inwestycje w walory czołowych debiutantów, takich jak Cyfrowy Polsat czy Trakcja Polska

Publikacja: 16.01.2009 00:42

OFE postawiły na płynne akcje

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Fundusze emerytalne tylko raz w roku prezentują szczegółowy skład portfeli inwestycyjnych. Na początku roku ujawniają, jakie instrumenty posiadały na koniec poprzedniego roku.

Na koniec grudnia 2008 r. OFE zarządzały 138,3 mld zł, z czego 29 mld zł przypadło na akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie. To o ponad 18 mld zł mniej niż na koniec 2007 r. Stało się tak za sprawą dużych spadków na giełdzie i nie pomogło nawet to, że fundusze dokonały znaczących zakupów w 2008 r.

Z naszych wyliczeń wynika, że mogły na ten cel wydać rekordową kwotę ok. 9 mld zł. – Pod koniec 2008 r. akcje polskich spółek można było kupić, płacąc za nie średnio poniżej 9-krotności ich rocznych zysków, podczas gdy jeszcze w 2007 r. musieliśmy płacić za nie ponad 20-krotność zysków – mówi Marek Sojka, wiceprezes PTE PZU. Z analizy szczegółowych portfeli OFE wynika, że postawiły one na spółki, których akcje są najbardziej płynne. Przykładem są choćby Asseco Poland, CEZ czy Pekao.

Fundusze przychylniej spojrzały też na akcje TVN, które dotychczas nie cieszyły się ich zainteresowaniem, oraz na walory banków. Unikały zaś szczególnie spółek budowlanych. – W portfelach OFE jest dużo akcji banków. One są najbardziej płynne, ale równocześnie, jak pokazał wczoraj ING Bank, cały sektor jest w coraz trudniejszej sytuacji. Na obecny czas OFE mają za mało telekomów – mówi jeden z zarządzających.

Fundusze korzystały z okazji, jakimi były debiuty giełdowe, zwłaszcza jeśli były to duże emisje pierwotne. Dlatego w ich portfelach pojawiły się akcje: Cyfrowego Polsatu, Optopolu Technology, Trakcji Polska czy New World Resources (NWR). Fundusze inwestowały w Azoty Tarnów, Unibep, Hardex, Selenę FM, K2. – Mieliśmy więcej akcji spółek charakteryzujących się wysoką stopą dywidendy i stabilnymi przychodami, pozytywniej spoglądając na sektor telekomunikacyjny oraz duże banki z szeroką bazą depozytową. Ograniczyliśmy zaangażowanie w banki specjalizujące się w kredytach hipotecznych, spółki deweloperskie i część spółek budowlanych – mówi Adam Kurowski, dyrektor inwestycyjny Axa PTE. Zdaniem zarządzających w tym roku OFE wciąż będą systematycznie dokupować akcje.

– Okazji należy szukać w sektorach najbardziej odpornych na spowolnienie, jak np. spożywczy. Ciekawe wydają się branże, w których inwestycje będą wspierane przez Unię: energia odnawialna, budownictwo infrastrukturalne – ocenia Rafał Markiewicz, członek zarządu Generali PTE.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami