Generali zdobył maksymalną liczbę punktów w dwóch z czterech kategorii. Najlepszy okazał się pod względem stanu hipotetycznego konta klienta oraz bezpieczeństwa inwestycji. Silną pozycję zdobył także w pozostałych kategoriach. W sumie uzyskał 87,5 pkt na 100 możliwych.
Pół roku temu w podobnym rankingu Generali był trzeci, a rok temu – o jedną pozycję niżej. Od dawna inwestuje bardzo dobrze, choć zdarzała mu się słabsza forma, zwykle trwająca nie dłużej niż jeden, dwa kwartały. W czasie bessy zarządzający tym funduszem pokazali, że potrafią osiągać wyniki sporo lepsze od konkurencji. Potwierdza to druga pozycja Generali za ostatnie trzy kwartały czy pierwsza za 12 miesięcy. W dłuższych okresach fundusz ten nie spada poniżej trzeciej pozycji.
Nasz ranking nie wyróżnia funduszy, które tylko w ostatnim okresie są najlepsze. Naszym zdaniem najważniejsza jest stabilność wyników, i to przez długi czas. Tym też należy tłumaczyć wysokie miejsca kolejnych funduszy w rankingu: ING czy Polsatu, które ostatnio inwestują raczej kiepsko.
ING w historii rankingów „Rz” najczęściej był pierwszy. W najnowszym jest na bardzo dobrej drugiej pozycji. Zdobył dużo, bo 86,6 pkt, ale w żadnej z czterech ocenianych kategorii nie uzyskał maksymalnej liczby punktów.Wysokie miejsce w naszym rankingu to zasługa przede wszystkim bardzo dobrych osiągnięć ING w przeszłości. Ostatnio fundusz ten nie zachwyca. Blado wypadł w ubiegłym roku. Wszystko wskazuje na to, że słabo będzie i w tym. Powodem jest m.in. zbyt wysoki udział akcji w portfelu.
ING mógł do niedawna szczycić się tym, że we wszystkich zestawieniach stóp zwrotu OFE, publikowanych przez nadzór, był zawsze powyżej średniej. Teraz po raz drugi tak n nie jest. Mógł się też chwalić największą na rynku stabilnością składu zarządzających. Ostatnia zmiana jest nowością Szefową departamentu inwestycji i członkiem zarządu została Ewa Radkowska, która z tym funduszem ani w ogóle z żadnym innym nie była wcześniej związana.