Dobrowolne fundusze emerytalne w ubiegłym roku osiągnęły średnio ponad 9,9 proc., a 11 funduszy w tym filarze zarządza aktywami wartości 600 mln lejów. Marius Popescu, prezes APAPR, powiedział, że rok 2012 nie był łatwym rokiem.
- Mieliśmy cztery rządy, bardzo napiętą sytuację polityczną, stagnację ekonomiczną i niepewny rynek finansowy. Ale nawet wtedy system funduszy emerytalnych utrzymał stabilność i wzrost oraz osiągnął dobre rezultaty – dodał.
Popescu wyraził nadzieję, że w 2013 r. otoczenie prawne funduszy emerytalnych będzie stabilne i przewidywalne. Od tego roku obowiązkowa składka do funduszy emerytalnych wzrośnie z 3,5 proc. do 4 proc.
Z kolei litewskie fundusze emerytalne, odpowiednik naszych OFE, przyniosły członkom średnio 11,21 proc. zysku w 2012 r. Według Litewskiego Banku Centralnego (LBC) na koniec roku 30 funkcjonujących funduszy emerytalnych zarządzało aktywami o wartości netto 4,8 mld litów (1,4 mld euro), co stanowiło wzrost o 18 proc. w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2011 r.
Wprowadzone w 2004 r. drugofilarowe fundusze emerytalne są finansowane ze składki na państwowy system opieki społecznej. Obecnie spośród 3 mln Litwinów fundusz taki posiada 1,07 mln osób.
LBC stwierdził, że w roku ubiegłym fundusze otrzymały 300 mln litów z państwowego funduszu ubezpieczeniowego (jako składka), a pozostałe 426 mln litów pochodzi z zysków z inwestycji. Natomiast dziewięć działających na Litwie funduszy emerytalnych w trzecim filarze zarządzających prywatnymi indywidualnymi kontami emerytalnymi miało, wg stanu na koniec grudnia 2012 r., 28 600 uczestników i zarządzało 108 mln litów, co oznacza wzrost o 15 mln litów w porównaniu z rokiem poprzednim.