Fundusze w Rumunii i na Litwie też sporo zarobiły

Fundusze emerytalne w Rumunii i na Litwie, odpowiedniki polskich OFE, też mogą pochwalić się niezłymi wynikami w minionym roku

Publikacja: 18.01.2013 01:39

Fundusze w Rumunii i na Litwie też sporo zarobiły

Foto: ROL

Dwucyfrowe wzrosty pomogły rumuńskim funduszom emerytalnym osiągnąć wartość 10 mld lejów (2,2 mld euro).

Według Rumuńskiego Stowarzyszenia Funduszy Emerytalnych (APAPR) dziewięć funduszy z drugiego filara osiągnęło średni zysk w wysokości 10,5 proc.

Stowarzyszenie ujawniło, że aktywa funduszy wzrosły do 9,64 mld lejów, tj. o 50 proc. więcej niż na koniec 2011 r.

Najnowsze osiągalne dane pokazują, że drugi filar obejmuje prawie 5,8 mln Rumunów z 19 mln całkowitej liczby obywateli, w tym 10 mln to osoby pracujące.

APAPR stwierdził, że od początku istnienia, od maja 2008 r., fundusze w drugim filarze osiągnęły zyski  średnio ponad  11,4 proc. rocznie.

Dobrowolne fundusze emerytalne w ubiegłym roku osiągnęły średnio ponad 9,9 proc., a 11 funduszy w tym filarze zarządza aktywami wartości 600 mln lejów. Marius Popescu, prezes APAPR, powiedział, że rok 2012 nie był łatwym rokiem.

- Mieliśmy cztery rządy, bardzo napiętą sytuację polityczną, stagnację ekonomiczną i niepewny rynek finansowy. Ale nawet wtedy system funduszy emerytalnych utrzymał stabilność i wzrost oraz osiągnął dobre rezultaty – dodał.

Popescu wyraził nadzieję, że w 2013 r. otoczenie prawne funduszy emerytalnych będzie stabilne i przewidywalne. Od tego roku obowiązkowa składka do funduszy emerytalnych wzrośnie z 3,5 proc. do 4 proc.

Z kolei litewskie fundusze emerytalne, odpowiednik naszych OFE, przyniosły członkom średnio 11,21 proc. zysku w 2012 r. Według Litewskiego Banku Centralnego (LBC) na koniec roku 30 funkcjonujących funduszy emerytalnych zarządzało aktywami o wartości netto 4,8 mld litów (1,4 mld euro), co stanowiło wzrost o 18 proc. w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2011 r.

Wprowadzone w 2004 r. drugofilarowe fundusze emerytalne są finansowane ze składki na państwowy system opieki społecznej. Obecnie spośród 3 mln Litwinów fundusz taki posiada 1,07 mln osób.

LBC stwierdził, że w roku ubiegłym fundusze otrzymały 300 mln litów z państwowego funduszu ubezpieczeniowego (jako składka), a pozostałe 426 mln litów pochodzi z zysków z inwestycji. Natomiast dziewięć działających na Litwie funduszy emerytalnych w trzecim filarze zarządzających prywatnymi indywidualnymi kontami emerytalnymi miało, wg stanu na koniec grudnia 2012 r., 28 600 uczestników i zarządzało 108 mln litów, co oznacza wzrost o 15 mln litów w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Publikacja powstała we współpracy z "Globalnym przeglądem emerytalnym" wydawanym przez serwis www.emerytariusz.pl. Źródło: IPE.com, Europeanpensions.net

Dwucyfrowe wzrosty pomogły rumuńskim funduszom emerytalnym osiągnąć wartość 10 mld lejów (2,2 mld euro).

Według Rumuńskiego Stowarzyszenia Funduszy Emerytalnych (APAPR) dziewięć funduszy z drugiego filara osiągnęło średni zysk w wysokości 10,5 proc.

Pozostało 91% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają