W minionym roku największy napływ klientów wystąpił w miesiącach, w których odbyło się losowanie wśród potencjalnych uczestników OFE. W rekordowym lipcu do OFE przystąpiło prawie 220 tys. osób, a po styczniowym losowaniu ponad 180 tys. W wyniku samych losowań OFE pozyskały 357 tys. osób.

Najwięcej uczestników pozyskały w tym roku fundusze, które brały udział w 2 losowaniach. PKO BP Bankowy OFE zwiększył liczbę klientów o prawie 120 tys., do 658 tys. na koniec roku (aż o 22 proc. więcej niż na koniec 2011 roku). Generali OFE powiększyło liczbę uczestników o ponad 116 tys., dzięki czemu trafiło do grona funduszy z liczbą klientów przekraczającą 1 mln. Do obu funduszy w wyniku losowań trafiło po blisko 104 tys. osób. Na trzecim miejscu znalazło się Amplico OFE, które powiększyło liczbę klientów o ponad 77 tys. osób.

Wszystkie te 3 fundusze pozyskały uczestników również podczas czterech ubiegłorocznych sesji transferowych, w tym najwięcej Amplico OFE - prawie 14 tys. osób. Najwięcej osób odeszło tą drogą z Aviva OFE - prawie 20 tys. oraz Nordea OFE - ponad 10 tys. Ostatnie dane pokazują, iż znaczenie transferów w pozyskiwaniu członków wyraźnie osłabło, co jest efektem zakazu akwizycji. Podczas gdy w minionych latach, podczas jednej sesji OFE potrafiło zmienić grubo ponad 100 tys. osób, w ostatnich dwóch sesjach: sierpniowej i listopadowej, fundusz zmieniło poniżej 3 tys. osób.

W 2012 r. samodzielną decyzję o wyborze OFE podjęło prawie 93 tys. osób. Ponad połowa przyszłych emerytów zdecydowała się na wybór ING OFE.