W lutym podobnie jak w ostatnich miesiącach zmienność kursów akcji na giełdzie jest niewielka. – Przy takim rynku znaczenie ma nie udział akcji w portfelu, lecz ich selekcja. W minionym miesiącu fundusze, które miały dużo akcji małych i średnich spółek, wypadły lepiej niż te, które miały więcej dużych firm – mówi Andrzej Bąk, dyrektor inwestycyjny PTE Pocztylion-Arka. W lutym indeks małych spółek wzrósł, a średnich nieznacznie spadł. Z kolei WIG20 zniżkował o prawie 5 proc.
Przeciętnie wartość jednostek rozrachunkowych spadła o 0,6 proc. Na ten wynik wyjątkowo duży wpływ miał także rynek obligacji (w lutym przyniósł
0,7 proc. zysku). – Ceny obligacji poszły w górę powyżej oczekiwań, i to mimo dużej podaży papierów skarbowych – tłumaczy jeden z zarządzających.
Najmniej spadła wartość jednostki w funduszu Amplico. Za nim uplasowały się fundusze PKO BP Bankowy oraz Generali. Najsłabiej wypadły Allianz oraz Aviva. Po dwóch miesiącach tego roku fundusze są jednak na niewielkim plusie (0,22 proc.).
Za miesiąc Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentuje zestawienie trzyletnich wyników inwestycyjnych funduszy (od końca marca 2007 r. do końca marca 2010 r.). Z naszych wyliczeń wynika, że od końca marca 2007 r. do 26 lutego tego roku przeciętna stopa zwrotu OFE wyniosła minus 1,7 proc.