Niezbyt popularne, jednak bardzo pożyteczne pracownicze programy emerytalne wciąż nie cieszą się nad Wisłą dużą popularnością. Czy rząd to zmieni?
W PPE jest obecnie zaledwie 10,6 mld zł. To bardzo mało. Nie udało się wypracować rozwiązań, które chociaż zbliżyłyby pracownicze programy do powszechności. Czy jednak to się zmieni?
Wiele krajów widząc korzyści PPE wprowadziło tzw. system auto-enrolment, czyli automatyczny zapis pracownika do takiego programu. Takie rozwiązanie zaadoptować na grunt polski proponowali też wielokrotnie eksperci. Automatyczny zapis mógłby np. dotyczyć wszystkich firm zatrudniających powyżej określonego poziomu pracowników, np. powyżej 300 osób.
Czy Ministerstwo Rozwoju pod przewodnictwem wicepremiera Mateusza Morawieckiego rozkręci martwy dotychczas rynek PPE? Na razie nie wiemy, ale resort zapewnia, że dowiemy się za 2-3 miesiące.
Wiadomo, że rząd chce budować gospodarkę opartą na krajowym kapitale. Nie uda się to bez szeroko zakrojonego programu budowy oszczędności. Mateusz Morawieck ma tego świadomość, dlatego jak zapewnia wkrótce przedstawi taki program. Ma obejmować budowę kapitału w najbliższych pięciu, dziesięciu i piętnastu latach. Zdaniem Morawieckiego krajowe długoterminowe oszczędności są warunkiem kluczowym długoletniego rozwoju gospodarczego opartego na zdrowych podstawach. Chodzi przede wszystkim o ożywienie oszczędności emerytalnych.
Niewielki zasięg
Pracownicze programy emerytalne wraz z indywidualnymi kontami emerytalnymi oraz indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego stanowią III filar zreformowanego systemu ubezpieczenia społecznego. Pracownicze programy emerytalne są dobrowolną formą grupowego oszczędzania na emeryturę, organizowaną przez pracodawcę przy współudziale pracowników. składkę podstawową finansuje pracodawca, natomiast pracownik może dobrowolnie dokonywać dodatkowych wpłat z własnych środków w ramach składki dodatkowej. Środki wnoszone do programu są odprowadzane i zarządzane przez instytucję finansową, która jest wybierana przez pracodawcę i pracowników w fazie organizowania programu.