Planowane zmiany emerytalne to dobry kierunek – wywiad

Publikacja: 31.10.2017 10:04

Planowane zmiany emerytalne to dobry kierunek – wywiad

Foto: pieniadze.rp.pl

Planowane zmiany w systemie mogą wreszcie rozpocząć na poważnie budowanie prywatnych oszczędności emerytalnych Polaków – mówi Weronika Dejneka, szefowa strategii produktowej PZU

Polacy nie myślą samodzielnie o emeryturze. Oszczędzają, ale niewiele. Czy to podejście ma szansę się zmienić?

Myślę, że tak i to za sprawą – nowej ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, to szansa na zmianę podejścia Polaków w temacie oszczędzania na emeryturę. Obecnie w III filarze emerytalnym mamy do dyspozycji Indywidualne Konta Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, a także Pracownicze Programy Emerytalne. PPK będzie współfinansowane z trzech źródeł – przez pracownika, przez pracodawcę i przez państwo.

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek zaoferować swoim pracownikom przystąpienie do programu (tzw. automatyczny zapis), natomiast każdy pracownik będzie mógł zdecydować, czy chce brać udział w programie czy nie.

Czy da się upowszechnić oszczędzanie bez „zmuszania” ludzi do odkładania pieniędzy?

Oczywiste jest to, że bez istotnego wsparcia ze strony pracodawców, domyślnego zapisania do Pracowniczych Planów Kapitałowych nie będzie to sprawa łatwa.

PPK dają możliwość swobodnego dysponowania do 25% zgromadzonych środków w postaci jednorazowej wypłaty po osiągnieciu wieku emerytalnego natomiast 75% środków przeznaczonych będzie na wykup renty terminowej lub wieczystej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Taki mechanizm pokazuje Polakom, że rzeczywiście konkretne pieniądze mają szansę zasilić ich portfele na emeryturze. Będzie też istniała możliwość wykorzystania środków na wpłatę udziału własnego przy zakupie mieszkania z koniecznością zwrotu w określonym czasie.

Jak Pani ocenia zmiany w systemie emerytalnym zaproponowane w lipcu zeszłego roku resort rozwoju? Czy to dobry kierunek?

Zdecydowanie tak. Planowane zmiany mają na celu budowanie prywatnych oszczędności emerytalnych Polaków. W efekcie o wysokości naszej przyszłej emerytury decydować będą w większym stopniu środki samodzielnie oszczędzane w ramach zarówno obecnie dostępnych produktów IKE, IKZE i PPE, jak też planowanego nowego produktu PPK .

W zaproponowanym modelu oszczędzania z finansowaniem emerytury przez pracodawcę i pracownika środki inwestowane będą w funduszach zdefiniowanej daty, zależnie od wieku pracownika z możliwością zmiany strategii inwestycyjnej.

Czy dzięki takim zmianom oszczędzanie emerytalne może się „rozkręcić”?

Jak najbardziej tak. Zakładana powszechność tego rozwiązania, obowiązek jego zaoferowania przez każdego pracodawcę i automatyczny zapis do programu każdego pracownika powinny zapewnić dużą liczbę przystąpień.

  • Długość życia wynosi dzisiaj w Polsce 77,3 lat. Według prognoz Eurostatu, w 2060 r. Polacy mają żyć przeciętnie 85,6 lat. Wydłuży się więc okres, jaki przeżywamy na emeryturze.
  • Stopy zastąpienia wynagrodzeń przez świadczenia emerytalne zmaleją w ciągu kolejnych 40 lat. Wskaźnik ten spadnie w Polsce z 54 proc. do niespełna 29 proc. w 2060 r., przeciętnie w UE odsetek ten zmniejszy się z dzisiejszego poziomu 43 proc. do 36 proc.
  • Już w 2020 r. około 20 proc. emerytów będzie otrzymywać emeryturę minimalną lub niższą. W 2040 r. ten problem będzie dotykał już połowy emerytur, a w 2070 r. będzie dotyczyć 70 proc. przyznawanych emerytur.
  • Według wyników badania „ Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” przygotowanego przez Deloitte we współpracy z PIU w 2017 roku, ryzyko niskich emerytur jest obecne w świadomości Polaków w wieku 25-45 lat, bo 74 proc. z nich uważa, że obowiązkowe składki nie pokryją kosztów emerytalnego życia. Z tego powodu ponad połowa respondentów (61 proc.) planuje dorabiać, jeżeli emerytura nie wystarczyłaby na opłacenie podstawowych wydatków.

Zatem patrząc na te dane statystyczne uważam, że jak najbardziej oszczędzanie emerytalne może się „rozkręcić” i Polacy skorzystają z nowych rozwiązań.

Weronika Dejneka – Z Grupą PZU 10 lat, od grudnia 2016 dyrektor zarządzająca odpowiedzialna za strategię produktową i klienta. Posiada tytuł MBA zdobyty w ramach programu Warsaw – Illinois Executive MBA.

Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10