Reforma emerytalna ruszy w dużych firmach w 2019 r.

Publikacja: 08.11.2017 21:14

Reforma emerytalna ruszy w dużych firmach w 2019 r.

Foto: 123RF

Wszyscy pracownicy w Polsce – łącznie ponad 11 mln osób – będą mogli oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Reforma będzie ich obejmować stopniowo, do 1 lipca 2020 r.

Od dawna oczekiwana reforma systemu emerytalnego nabiera konkretnych kształtów. Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Wyższa emerytura

Według projektu PPK będą dostępne dla wszystkich osób, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Pracownik będzie odkładał 2 proc. wynagrodzenia netto, a pracodawca dopłacał 1,5 proc. Możliwe będzie podniesienie wpłat – ze strony pracownika o kolejne 2 proc., a pracodawcy o 2,5 proc. Na powitanie każdy dostanie 250 zł z budżetu państwa, a kolejne 240 zł państwo będzie co roku wpłacać na konto pracownika w PPK.

Zgromadzone pieniądze można będzie wykorzystać nie tylko na emeryturę, ale także na wpłatę udziału własnego przy zakupie pierwszego mieszkania. Do 25 proc. będzie można wypłacić w razie ciężkiej choroby.

Wbrew wcześniejszym założeniom PPK będą tworzyły nie tylko firmy, ale także podmioty z sektora publicznego. W pierwszej kolejności 1 stycznia 2019 r. PPK objęci zostaną pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób, pół roku później – zatrudniający od 50 do 249 osób, 1 stycznia 2020 r. – małe firmy (od do 20 do 49 osób), a od 1 lipca 2020 r. – pozostali pracodawcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

– Pracownicze plany kapitałowe będą miały korzystny wpływ na gospodarkę – mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Po pierwsze, zwiększy się stopa oszczędności Polaków (oszczędzana część dochodów do dyspozycji – red.), która dzisiaj jest bardzo niska. Po drugie, wzmocnieniu ulegnie baza finansowania polskich przedsiębiorstw oraz perspektywa długoterminowego wzrostu gospodarczego. Moim zdaniem PPK zwiększy docelowo PKB Polski o 0,3–0,4 proc. rocznie – dodaje Paweł Borys.

Jak szacuje Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, przy przyjęciu założenia, że łączna składka wyniesie średnio 5 proc. dochodów, to przy obecnej składce na ubezpieczenie emerytalne wynoszącej 19,52 proc. PPK pomogą powiększyć emeryturę o jedną czwartą.

Automatyczny zapis

Programem mają być automatycznie objęci tylko pracownicy w wieku 19–55 lat. Osoby powyżej 55. roku życia też mogą przystąpić do PPK, ale one będą musiały zapisać się do nich samodzielnie. Pracownik będzie miał możliwość odstąpienia od udziału w programie poprzez złożenie oświadczenia o rezygnacji z korzyści. Na świecie automatyczny zapis zwykle sprawia, że większość osób pozostaje w systemie.

– Wielka Brytania w 2012 r. wprowadziła automatyczny zapis do planów emerytalnych, po pięciu latach uczestniczy w nich 70–90 proc. pracowników. Jeśli chcemy, żeby system działał, jakiś mechanizm obowiązkowości musi zostać wprowadzony – tłumaczy Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Polska.

Jak szacuje Ministerstwo Finansów, do programu przystąpi 8,5 mln osób. Paweł Borys przewiduje, że wpływy dodatkowych oszczędności z tego tytułu wynosiłyby 15–20 mld zł rocznie.

– Fundusze inwestycyjne utworzą nowe produkty, które będą zasilane gotówką – podkreśla dr hab. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. – Wzrosną nieco koszty pracy, ale pamiętajmy, że płace w Polsce są nadal na znacznie niższym poziomie niż w UE i czas, by zaczęły się powoli wyrównywać. Na rynek kapitałowy wpłynie więcej pieniądza, przy czym będą to trwałe i przewidywalne środki – dodaje Marcin Dyl.

OFE poczekają

Wprowadzenie PPK pierwotnie miało nastąpić w tym samym czasie co likwidacja OFE, z których 75 proc. aktywów miało trafić na nowe indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, a 25 proc. do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

– Bez wątpienia PPK należy uruchomić bez zwłoki. Jednak to wdrożenie obu komponentów reformy, tj. PPK oraz przekształcenia OFE, pozwoli długoterminowo rozwiązać wiele problemów związanych z wydolnością systemu emerytalnego i dalszym stabilnym wzrostem polskiej gospodarki – uważa Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Jak podkreśla Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE, projekt ustawy o PPK ma fundamentalne znaczenie, zarówno z perspektywy gospodarki, jak i wszystkich Polaków, którzy mogą zacząć budować swoje oszczędności na emeryturę, natomiast realizacja zapowiedzi o przekazaniu pieniędzy zgromadzonych w OFE obywatelom powinna być kolejnym krokiem.

Wszyscy pracownicy w Polsce – łącznie ponad 11 mln osób – będą mogli oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Reforma będzie ich obejmować stopniowo, do 1 lipca 2020 r.

Od dawna oczekiwana reforma systemu emerytalnego nabiera konkretnych kształtów. Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości