Zalety: stosunkowo niskie koszty, duży wybór instrumentów finansowych.
Znasz się na inwestowaniu w akcje? Jeśli tak, możesz w akcjach czy innych walorach notowanych na giełdzie gromadzić kapitał na emeryturę. Jeżeli podpiszesz z biurem maklerskim umowę o prowadzenie IKE, każdego roku będziesz mógł kupić papiery za kwotę do wysokości rocznego limitu wpłat na IKE. Od zysków osiągniętych na tym rachunku nie zapłacisz 19-proc. podatku, o ile nie zlikwidujesz IKE przed emeryturą. Wybierając taką ofertę jesteś jednak zdany na własną wiedzę i wyczucie rynku.
Oceniamy koszty
IKE w formie rachunku inwestycyjnego oferuje sześć domów maklerskich. To, ile uda się zarobić, zależy od indywidualnych decyzji inwestorów (wynik na każdym rachunku jest inny). Dlatego w naszej ocenie skupiliśmy się na kosztach ponoszonych przez klientów.
Darmowe prowadzenie IKE oferują cztery biura: DM BOŚ, DM Banku BPS, DM BDM oraz DM mBanku. Inwestor płaci tam tylko standardową prowizję od transakcji, wynoszącą 0,38 – 0,39 proc. przy zakupie lub sprzedaży akcji oraz 0,19 proc. w przypadku obligacji (nie mniej niż 3 – 5,95 zł).
Najniższą kwotową prowizję pobiera mBank (3 zł). Ta stała minimalna kwota ma znaczenie, jeśli często przeprowadzamy transakcje. Dlatego ofertę DM mBanku można uznać za najkorzystniejszą.
Koszty związane z IKE w formie rachunku maklerskiego są stosunkowo niskie. Inną zaletą takich kont emerytalnych jest duży wybór instrumentów finansowych. Można inwestować nie tylko w akcje spółek giełdowych (w tym na NewConnect), ale też w obligacje (skarbowe notowane na giełdzie, korporacyjne, komunalne), prawa poboru, ETF (fundusze naśladujące indeksy giełdowe) czy produkty strukturyzowane. Niedopuszczalne jest natomiast inwestowanie w instrumenty pochodne (opcje i kontrakty terminowe). Poza tym inwestorowi nie wolno zaciągać kredytów na zakup papierów w ramach IKE i korzystać z odroczonej płatności. Wyłączenia te mają służyć ograniczeniu potencjalnych strat. Dzięki tak dużemu wyborowi inwestor może dostosować skład portfela do sytuacji na rynku, czasu inwestycji i akceptowanego ryzyka.