Rada Państwa Chin poinformowała, że rząd przekaże część aktywów państwowych firm do funduszy ubezpieczeń społecznych, żeby pomóc zamknąć rosnącą lukę emerytalną w kraju.
Ten ruch jest częścią chińskich wysiłków, które mają przygotować fundusze emerytalne do radzenia sobie z problemem starzejącego się społeczeństwa i malejącej grupy w wieku produkcyjnym.
Według danych ONZ, ludność w wieku produkcyjnym w Chinach liczyła ponad 1 mld osób w 2015 r. Po 2021 r. liczba ta ma sukcesywnie spadać o 3-6 mln i osiągnąć w 2030 r. poziom 952 mln osób w wieku produkcyjnym. W 2050 r. będzie ich już tylko 808 mln. Jednocześnie osoby w wieku 65 lat i starsze będą stanowiły 18,1 proc. ludności w 2030 r. (262 mln) i aż 28 proc. w 2050 r. (395 mln).
Na początku tego roku, chiński rząd pozwolił funduszom emerytalnym inwestować w papiery wartościowe. Była to spora zmiana, bo wcześniej strategia zakładała małe ryzyko i niskie stopy zwrotu. Pieniądze lokowano wyłącznie w bankach lub bonach skarbowych.
Braki w systemie emerytalnym wynikają z powodu rozbieżności między spodziewanym okresem wypłat emerytur, a ich faktyczną długością. Nowy plan zakłada transfer 10 proc. akcji państwowych firm do systemu. Rada Państwa zaznaczyła, że może być to skorygowane w związku z reformą podstawowego systemu emerytalnego.
Program pilotażowy rozpocznie się w kilku centralnie nadzorowanych przedsiębiorstwach państwowych i 2 centralnych instytucjach finansowych. Inne spółki państwowe, które spełniają wymogi, będą przenosić swoje udziały od 2018 r. w oparciu o pilotażowe doświadczenia.