Reformy emerytalne zwolniły w krajach OECD, ale muszą być kontynuowane

Publikacja: 19.12.2017 18:26

Reformy emerytalne zwolniły w krajach OECD, ale muszą być kontynuowane

Foto: pieniadze.rp.pl

Potrzebne są dalsze reformy w krajach OECD, aby złagodzić skutki starzenia się społeczeństwa, zwiększających się nierówności wśród osób starszych i zmieniającego się charakteru pracy – to wnioski z najnowszego raportu OECD.

Raport „Pensions at a Glance 2017” pokazuje, że wydatki publiczne na emerytury w krajach OECD urosły łącznie o około 1,5 proc. PKB od 2000 r. Szacuje się, że tempo wzrostu tych wydatków prawdopodobnie znacznie spadnie.

Jednocześnie, ostatnie reformy obniżą dochody wielu przyszłych emerytów. Ludzie będą żyli dłużej i żeby zapewnić im przyzwoite emerytury trzeba by opóźnić wiek przejścia na nie.

– Wyzwania związane z równowagą finansową i emeryturami oznaczają, że wciąż są potrzebne odważne działania ze strony rządów – mówi sekretarz generalny OECD, Angel Gurria. – Świat pracy szybko się zmienia i decydenci muszą zagwarantować, że decyzje, które dzisiaj podejmują biorą to pod uwagę, a nasze systemy emerytalne i socjalne nie zostawią nikogo na emeryturze – dodaje.

Stopa zastąpienia netto z obowiązkowych części systemów emerytalnych dla wchodzących obecnie na rynek pracy i zarabiających średnią krajową wynosi średnio 63 proc. w krajach OECD. Rozbieżności jednak są ogromne, od 29 proc. w Wielkiej Brytanii do 102 proc. w Turcji.
Średnie stopy zastąpienia dla osób o niskich dochodach są o 10 pkt. proc. wyższe i wahają się od poniżej 40 proc. w Meksyku i Polsce do ponad 100 proc. w Danii, Izraelu i Holandii.

Przez ostatnie 2 lata, jedna trzecia krajów OECD zmieniła poziomy składek emerytalnych, kolejna jedna trzecia zmieniła poziomy świadczeń dla wszystkich lub części emerytów. 3 kraje ustanowiły nowe środki do podwyższenia wieku emerytalnego. Zgodnie z obowiązującym prawem, do 2060 r. w połowie krajów OECD wiek emerytalny podniesie się średnio do 66 lat. Czas pracy mężczyzn wydłuży się średnio o 1,5 roku, a kobiet o 2,1 lat. Przyszły wiek emerytalny będzie wynosił od 60 lat w Luksemburgu, Słowenii i Turcji, do 74 lat w Danii.

Przewidywany wzrost wieku emerytalnego zostanie jednak przekroczony przez wzrost oczekiwanej długości życia. Oznacza to, że czas życia na emeryturze i tak się wydłuży. Według raportu zatrudnienie osób starszych będzie musiało wzrosnąć, żeby zapewnić odpowiednie emerytury.

Raport zwraca też uwagę w jaki sposób państwa mogą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie bardziej elastycznych opcji emerytalnych. Sztywnie ustawiony wiek emerytalny może nie być korzystny dla ogółu społeczeństwa. Obecnie, tylko ok. 10 proc. Europejczyków w wieku 60-69 łączy pracę z emeryturą. Z pracujących powyżej 65 roku życia, połowa pracuje w niepełnym wymiarze czasu – ten procent utrzymuje się od lat dziewięćdziesiątych. Kilka krajów, w tym Australia, Czechy, Francja i Holandia, zezwala na wczesne programy częściowej emerytury.

Istnieją przeszkody do łączenia pracy i emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są to np. limity zarobków w Australii, Danii, Grecji, Izraelu, Japonii, Korei i Hiszpanii. Barierami w kontynuowaniu pracy może też być dyskryminacja przez pracodawców ze względu na wiek czy kulturowa akceptacja pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Emerytury są bardziej elastyczne w odniesieniu do wieku emerytalnego w Chile, Czechach, Estonii, Włoszech, Meksyku, Norwegii, Portugalii, Słowacji i Szwecji.

Decydenci muszą zadbać o to, żeby odroczone przejście na emeryturę było wystarczająco satysfakcjonujące. Jednocześnie nie powinno się nadmiernie karać osób, które przejdą na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

W Estonii, Islandii, Japonii, Korei i Portugalii zachęty finansowe do kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego są duże, ale kosztowne dla instytucji emerytalnych. Według raportu elastyczność powinna być uzależniona od zapewnienia równowagi finansowej systemu emerytalnego i świadczeń dostosowanych do elastycznego wieku przejścia na emeryturę.

Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE