Większość Polaków zechce skorzystać z PPK

Publikacja: 11.01.2018 14:10

Większość Polaków zechce skorzystać z PPK

Foto: pieniadze.rp.pl

Dla wielu oszczędzanie na emeryturę jest bardzo ważne, ale pieniądze szybko rozpływają się na bieżące cele. Jest jednak szansa to zmienić.

Inwestowanie wciąż nie jest popularnym wśród Polaków sposobem na pomnażanie oszczędności. I to mimo że wiedza na ten temat jest coraz większa – wynika z badania przeprowadzonego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, do którego dotarł „Parkiet”.

Spada zaufanie do IKZE

Jedynie co czwarty Polak lokuje swoje środki w akcje, obligacje, bony skarbowe bądź fundusze inwestycyjne. Najbardziej znanym sposobem zabezpieczenia emerytalnego nadal są otwarte fundusze emerytalne, jednak wiara w to, że na starość otrzymamy stamtąd środki, na przestrzeni ubiegłego roku zdecydowanie spadła. O ile w 2016 r. odsetek osób przekonanych, iż na emeryturze będą miały dostęp do pieniędzy gromadzonych w OFE, stanowił 41 proc., o tyle na koniec 2017 r. było to już tylko 31 proc. Udział tych, którzy mają całkiem przeciwne zdanie, wzrósł w tym czasie z 49 proc. do 55 proc.

Co gorsza, ogólna niepewność, jeśli chodzi o przyszłość OFE, zdaje się zniechęcać Polaków również do indywidualnych form oszczędzania na emeryturę. W efekcie mniej Polaków jest pewnych, że indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego gwarantują wypłatę środków. O ile w 2016 r. 56 proc. badanych wierzyło, że w przyszłości będzie miało dostęp do funduszy na IKE, o tyle na koniec 2017 r. ten odsetek spadł do zaledwie 42 proc. W przypadku indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego wskaźnik ten spadł w tym czasie z 54 proc. do 44 proc.

Około 74 proc. Polaków deklaruje, że oszczędza pieniądze, jednak środki te większość osób planuje przeznaczyć na konsumpcję. Najczęściej chodzi o niespodziewane wydatki, wakacje, remont czy zakup sprzętu AGD/RTV. „Badani przede wszystkim myślą o tu i teraz – czyli zabezpieczeniu się w sytuacji nagłych wydatków oraz o poprawianiu komfortu życia” – czytamy w raporcie IZFiA. Najbardziej atrakcyjnym rodzajem oszczędzania przez inwestycje są obecnie nieruchomości.

Duża popularność PPK

Co ciekawe, emerytura jest jednym z ważniejszych celów oszczędzania spośród wskazywanych przez badanych, ale w ślad za tym nie idą czyny. Trzy na dziesięć osób jest zdania, że warto oszczędzać na emeryturę, ale faktycznie robi to tylko co szósta z nich. „Niestety ludzie wydają na zakupy dóbr luksusowych, które nie są im niezbędne do życia, na wycieczki. Po prostu wydają na życie ponad stan. Jeśli już mają jakieś pieniądze, chcą choć przez chwilę poczuć się dobrze” – tłumaczy jeden z badanych mężczyzn w wieku 53 lat.

„Nie wyobrażam sobie miesiąca bez zakupu książki, rzeczy do domu. Żyję na bieżąco, nie boję się, że zabraknie pieniędzy” – dodaje sporo młodsza kobieta. – Polacy, spontanicznie opisując „idealny budżet domowy”, nie myślą o długoterminowym oszczędzaniu. Poprawa budżetu domowego oznacza u nich przeznaczenie środków w pierwszej kolejności na poprawę jakości i komfortu życia oraz mniejsze zwracanie uwagi na ceny podczas zakupów – komentuje Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Nastawienie do długoterminowego oszczędzania mają szansę zdecydowanie poprawić pracownicze plany kapitałowe, które mają wejść w życie za rok. W badaniu IZFiA okazało się, że przeszło połowa Polaków pozytywnie odnosi się do założeń programu, a 53 proc. byłaby skłonna skorzystać z PPK. To bardzo dobre rezultaty, ponieważ aż 46 proc. badanych nie zna założeń PPK.

– Choć Polacy nadal nie wykazują dużych skłonności do oszczędzania i inwestowania długoterminowego, to należy kontynuować badania, ponieważ one same są jednym ze sposobów docierania do opinii publicznej, a przez to pomagają w kształtowaniu nowej kultury finansowej, jaka jest wymogiem obecnych czasów – przyznaje Dyl.

Dla wielu oszczędzanie na emeryturę jest bardzo ważne, ale pieniądze szybko rozpływają się na bieżące cele. Jest jednak szansa to zmienić.

Inwestowanie wciąż nie jest popularnym wśród Polaków sposobem na pomnażanie oszczędności. I to mimo że wiedza na ten temat jest coraz większa – wynika z badania przeprowadzonego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, do którego dotarł „Parkiet”.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami