Projekt ustawy o PPK przewiduje kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w Pracowniczym Planie Kapitałowym. Analizę warto rozpocząć od najbardziej pożądanej formy wykorzystania tych środków tj. comiesięcznych rat po osiągnięciu 60 roku życia.
Docelową formą wykorzystania środków zgromadzonych w PPK ma być ich wypłata po osiągnięciu przez uczestnika 60 roku życia. Domyślnie wypłata ta będzie podzielona na część wypłacaną jednorazowo (25% środków zgromadzonych w PPK) oraz część wypłacaną przez 10 lat w 120 ratach miesięcznych (75% środków zgromadzonych w PPK) (art. 89 projektu ustawy).
Jeżeli środki zgromadzone w PPK będą tak niskie, że wysokość pierwszej wyliczonej raty będzie mniejsza niż 50 zł to wszystkie środki będą wypłacane jednorazowo (art. 89 ust. 2 projektu ustawy). Wypłata dokonywana będzie na wskazany przez uczestnika rachunek bankowy (art. 2 pkt 34 projektu ustawy). Nie będzie więc możliwości wypłat w gotówce.
Aby możliwa była wypłata wystarczy osiągnąć wiek 60 lat i złożyć odpowiedni wniosek (art. 87 ust. 1 pkt. 1 projektu ustawy o PPK).
WYSOKOŚĆ MIESIĘCZNYCH RAT
Wysokość miesięcznych rat będzie uzależniona od wartości jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na rachunku w PPK. Im dłużej i im więcej uczestnik oraz podmiot zatrudniający będą wpłacali na rachunek w PPK, tym większa będzie ilość jednostek rozrachunkowych nabytych w ramach PPK. Natomiast wartość jednostek rozrachunkowych uzależniona będzie od efektów polityki lokacyjnej funduszu inwestycyjnego, który będzie prowadził rachunek PPK.