Reklama

Czy będzie można otrzymać dożywotnie świadczenie z PPK?

Czy będzie można otrzymać dożywotnie świadczenie z PPK?

Foto: pieniadze.rp.pl

Dożywotne świadczenie emerytalne z PPK zostało przewidziane w ustawie, ale konieczne będzie pośrednictwo zakładu ubezpieczeń na życie.

Nie wszystkim uczestnikom PPK będzie odpowiadać fakt, że wypłata środków z PPK będzie miała charakter okresowy (standardowo 10 lat) (art. 87 ust. 1 pkt. 1 projektu ustawy o PPK). Dla części z nich głównym motywem przystąpienia do PPK będzie ochrona siebie i swoich bliskich przed negatywnymi skutkami długowieczności. W tej sytuacji powstaje pytanie, czy będzie możliwe dożywotnie wypłacanie świadczeń z PPK?

Projekt ustawy o PPK przewiduje taką możliwość, ale konieczne będzie pośrednictwo zakładu ubezpieczeń na życie. Zgodnie z art. 89 ust. 7 projektu ustawy, uczestnik PPK będzie mógł zawrzeć umowę z takim zakładem na wypłatę świadczenia okresowego lub dożywotniego. Po osiągnięciu 60 roku życia dokonywana będzie wypłata transferowa zgromadzonych środków z PPK do wybranego zakładu ubezpieczeń na życie.

Na podstawie wpłaconych środków zakład będzie wyliczał i wypłacał świadczenie okresowe lub dożywotnie. Zgodnie z projektowanym art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyplata transferowa zgromadzonych środków będzie zwolniona z podatku.

Podstawową zaletą wykupu świadczenia dożywotniego (renty dożywotniej) w zakładzie ubezpieczeń na życie będzie gwarancja otrzymywania dodatkowego dochodu aż do śmierci, a nie tylko do wyczerpania środków zgromadzonych w PPK. Będzie to skutecznie chronić uczestnika PPK przed negatywnymi skutkami długowieczności. Wadą takiego rozwiązania będą niewątpliwie koszty wykupu świadczenia w zakładzie ubezpieczeń na życie.

Reklama
Reklama

Niniejsza opinia powstała na podstawie projektu ustawy o PPK z dnia 15 lutego 2018 roku, który może ulec zmianie w procesie legislacyjnym.

Emerytura
Głodowe emerytury kobiet. Winny system i politycy
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX w Warszawie
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Materiał Promocyjny
Arabia Saudyjska. W krainie gościnności
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama