Uprawnionymi do przejścia na emeryturę są osoby, które osiągnęły odpowiedni wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Jednak przed podjęciem decyzji kiedy na emeryturę i o zrezygnowaniu z pracy warto rozważyć czy moment, w którym chcemy przejść na emeryturę jest dla nas najbardziej odpowiedni.
Wiadomo bowiem, że im dłuższy czas pracy, tym wysokość świadczenia emerytalnego jest większa. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
Czytaj także: Pasywne i regularne dochody bez żadnego wysiłku
Kiedy na emeryturę?
W związku z wprowadzonymi zmianami i obniżeniem wieku emerytalnego coraz więcej osób zastanawia się, czy skorzystać z przysługującego im już uprawnienia. Decyzję kiedy przejść na emeryturę najlepiej podjąć po dokonaniu odpowiednich wyliczeń. W tym celu można udać się do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i skorzystać z darmowych porad konsultantów. Tak naprawdę jednak, jeśli zależy nam na zwiększeniu wysokości świadczenia emerytalnego, decyzję o przejściu na emeryturę warto opóźnić nawet o kilka lat. Ponadto znacznie ma również miesiąc, w którym złożymy wniosek o przyznanie emerytury.
Kwota świadczenia emerytalnego zależy od wysokości podstawy obliczenia emerytury oraz parametru dalszego trwania życia. Podstawa obliczenia jest dzielona przez ten parametr i w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje wyliczenia naszej emerytury. Czas trwania dalszego życia jest oszacowywany automatycznie i ogłaszany co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Tabelę parametru dalszego życia można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Z kolei na podstawę obliczenia emerytury składają się pieniądze zgromadzone na indywidualnym subkoncie, zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowany kapitał początkowy. I to właśnie waloryzacja, oprócz długości czasu pracy, ma wpływ na wysokość emerytury.