Instytut Emerytalny przyjrzał się wybranym aspektom prawnym Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przygotowany raport może być istotnym głosem w dyskusji nad finalnym kształtem PPK.
Raport skierowany jest przede wszystkim do fachowców zaangażowanych w budowę nowego rynku emerytalnego (pracodawcy, instytucje finansowe, podmioty zaangażowane w proces legislacyjny, etc.). Ale przyszli uczestnicy PPK (pracownicy, studenci, etc.) również znajdą szereg interesujących informacji dla siebie. Szerokie audytorium zaciekawią te fragmenty raportu, które dotyczą składki na PPK, umowy o prowadzenie PPK (umowa między pracownikiem a instytucją finansową) oraz świadczeń z PPK.
Z naukowego punktu widzenia czuć pewien niedosyt wynikający z braku odrębnego rozdziału dotyczącego polityki inwestycyjnej w ramach PPK. Choć należy dodać, że tematyka ta pojawia się we wszystkich częściach opracowania.
Podsumowując należy podkreślić, że przygotowanie całościowego raportu w tak krótkim czasie wymagało ogromnego nakładu pracy ze strony autorów. Pomimo tego twórcy opracowania bardzo dobrze wywiązali się z głównego celu, jakim było udzielenie odpowiedzi na węzłowe zagadnienia prawne dotyczące tworzenia i funkcjonowania rynku PPK.
Raport przygotowany został przez ekspertów Instytutu Emerytalnego dr. Macieja Balcerowskiego i mec. Adriana Prusika.
Opracowanie analizuje wszystkie najważniejsze aspekty prawne PPK i niewątpliwie jest to jeden z ważniejszych głosów w dyskusji nad finalnym kształtem ustawy o PPK.