Ostatnio sporo mówi się o starzeniu się społeczeństwa i o potrzebie aktywizacji ludzi starszych, ale głównie dotyczy to głównie mieszkańców miast. Zapomina się o potrzebach seniorów z obszarów wiejskich. Zmianą w tym zakresie jest pilotaż pod nazwą „aktywny zdrowy senior rolnik” – wspólne przedsięwzięcie KRUS, Funduszu Składkowego KRUS oraz Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.
Starzejące się społeczeństwo na obszarach wiejskich wymaga kompleksowej opieki. M.in. z inicjatywy KRUS został uruchomiony pilotażowy program skierowany do osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników – poinformował prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński.
Program zakłada kompleksową opiekę z elementami rehabilitacji w trybie dziennym oraz w trybie stacjonarnym, pobyt z noclegiem osób starszych połączony z rehabilitacją – w ramach wsparcia opiekunów osób starszych np. w okresie nasilonych prac w gospodarstwie rolnym.
Program pilotażowy jest realizowany w kilku powiatach województw południowo-wschodnich.
„Program te powstał w odpowiedzi na potrzebę poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w obszarze organizacji i świadczenia usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktyki zdrowotnej wśród rolników, uwzględniających ryzyko wypadków w rolnictwie, chorób typowych dla wieku podeszłego oraz specyfikę pracy rolniczej” – powiedział Sekściński. Dodał, że projekt ten będzie realizowany w oparciu o bazę KRUS do 2020 r.
Ostatnio bardzo mocno mówi się o starzeniu się społeczeństwa i o potrzebie aktywizacji ludzi starszych, ale głównie dotyczy to mieszkańców miast, natomiast często zapomina się o potrzebach seniorów z obszarów wiejskich, stąd potrzeba uruchomienia specjalnego programu – zauważył wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.