W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania.
Wyjątkiem od tej zasady jest okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, który został utrzymany przez nową konstytucję dla biznesu. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
W przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przedsiębiorca nie ma nawet możliwości opłacania składek. Natomiast w przypadku ubezpieczenia emerytalnego, rentowego jak również zdrowotnego przedsiębiorca może na zasadzie dobrowolności opłacać składki. W tym przypadku konieczne jest złożenie wcześniej odpowiednich wniosków o dobrowolne objęcie ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym oraz zdrowotnym.
Wznowienie wykonywania działalności gospodarczej nie wymaga ponownego zgłoszenia do ZUS.
Na podstawie starych przepisów, do 30 kwietnia 2018 r. okres zawieszenia działalności gospodarczej ograniczony był maksymalnie do 24 miesięcy. Zasadnicza zmiana wprowadzona w tym zakresie przez konstytucję dla biznesu znosi ten maksymalny limit, ale nie dla wszystkich. Zgodnie z nowymi przepisami tylko przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres dłuższy niż 24 miesiące. Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, ale tylko na okres od 30 dni do 24 miesięcy.