Emerytura w Anglii. Emerytura w UK podobna do polskiej?

Publikacja: 02.06.2018 11:13

Emerytura w Anglii. Emerytura w UK podobna do polskiej?

Foto: pieniadze.rp.pl

System emerytalny w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, opiera się na trzech filarach.

Pierwszy jest publiczny i gwarantuje emeryturę państwową (State Pension). Dzieli się ona na emeryturę podstawową (Basic State Pension) i emeryturę dodatkową (Additional State Pension). Drugi filar oparty jest na zakładowych programach emerytalnych i umożliwia wypracowanie emerytury firmowej pochodzącej z PPE (Occupational Pension). Trzeci ma charakter indywidualny i daje możliwość gromadzenia środków na indywidualnych kontach lub rachunkach w funduszach inwestycyjnych (Personal Pension).

Niedawna reforma emerytalna z 2016 r. podniosła wiek emerytalny (docelowo do 68 lat) i zmieniła zasady nabywania emerytury państwowej (tzw. New State Pension).

Obecnie prawo do emerytury z pierwszego filaru mają wszystkie osoby, które pracowały przez co najmniej 10 lat. Przy czym lata pracy w innych krajach UE również są brane pod uwagę. Dzięki temu szansę na otrzymanie częściowej emerytury państwowej mają również osoby, które część minimalnego okresu przepracowały poza Wielką Brytanią.

Prawo do pełnej brytyjskiej emerytury państwowej nabywa się dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego i wypracowaniu odpowiedniego stażu pracy. Obecnie pełna wysokość nowej emerytury podstawowej to 164,35 funtów tygodniowo. Wysokość emerytury dodatkowej (Additional State Pension) uzależniona jest od dochodów osiąganych przez daną osobę i wysokości i ilości wpłaconych składek.

Należy podkreślić, że Wielka Brytania ma jeden z najlepiej rozwiniętych rynków emerytalnych na świecie. Pracownicy brytyjscy powszechnie uczestniczą w pracowniczych programach emerytalnych (drugi filar) i jednocześnie korzystają z indywidualnych form gromadzenia środków na starość (trzeci filar). Dzięki temu rynek ten ma wielkość ponad trzech bilionów dolarów, a stanowi to aż 121,3 proc. brytyjskiego PKB.

Wysokość emerytur zakładowych (Occupational Pension) i indywidualnych (Personal Pension) uzależniona jest od zgromadzonych środków w tych funduszach emerytalnych. Szczegółowe warunki wypłaty tych świadczeń określają umowy będące podstawą funkcjonowaniu danego planu emerytalnego.

Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy już w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Dzięki temu Zjednoczone Królestwo było krajem, który przez długi czas cieszył się największym zainteresowaniem pracowników z Europy Środkowej.

Trend ten zmienił się dopiero po referendum decydującym o Brexit. Niemniej jednak jest to nadal kraj, który zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby Polaków przebywających za granicą. Według oficjalnych danych GUS przebywa tam 788 tys. rodaków.

Emerytury w Europie:

Emerytura w Niemczech

Emerytura w Irlandii

Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay