Średnia emerytura mężczyzny w pierwszym kwartale 2018 roku wynosiła 2570 złotych brutto, natomiast świadczenie wypłacane kobietom to 1550 złotych – wynika z danych ZUS. Czy emerytury systematycznie rosną czy też ubiegłoroczna reforma emerytalna negatywnie wpłynęła na wysokość świadczeń? W artykule przedstawiamy analizę wysokości emerytur od początku XXI wieku.
Gdy porównujemy emerytury obecne z tymi z końca ubiegłego roku okazuje się że średnie świadczenia z grudnia 2017 r. wynosiły 2672 zł dla mężczyzn i 1609 zł dla kobiet. W listopadzie było to zaś 2728 złotych dla mężczyzn i 1627 złotych dla kobiet. Oznacza to, że w marcu, w porównaniu do listopada ubiegłego roku, średnia emerytura była niższa o 158 złotych w przypadku mężczyzn i 77 złotych w przypadku kobiet. Wpływ na niższą średnią świadczeń wypłacanych w I kwartale tego roku niewątpliwie ma fakt, iż ze względu na wcześniejszy wiek emerytalny, tegoroczni wnioskodawcy dysponują nieco mniejszym kapitałem na koncie w ZUS. A jak krzywa zmian oscylowała w poprzednich latach?
Wysokość średnich emerytur pozarolniczych od początku XXI wieku*
* wyniki na wykresie pochodzą z danych dotyczących jedynie pozarolniczego systemu emerytalnego. Źródło GUS. Więcej szczegółów: link