Sztuczna inteligencja pozwoli cieszyć się dłuższą emeryturą?

Publikacja: 06.07.2018 13:21

Sztuczna inteligencja pozwoli cieszyć się dłuższą emeryturą?

Foto: pieniadze.rp.pl

Przyszłość może przynieść zarówno wzrost produktywności, jak i spadek zapotrzebowania na pracę.

W lipcu 2017 roku rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział podwyższenie wieku emerytalnego z 67 do 68 lat dla pracowników urodzonych pomiędzy 1970 a 1978 rokiem. Wprowadzenie reformy podyktowane jest rosnącymi kosztami obsługi systemu emerytur państwowych. Obecnie wydaje się nań równowartość 5,2 proc. brytyjskiego PKB.

Gdyby rząd nie wprowadzał zmian, wskaźnik ten wzrósłby kolejno do 6,2 proc. w 2037 r. i 7,1 proc. w 2067 r. Dłuższa praca Brytyjczyków powinna pozwolić na oszczędności w wysokości 0,3 proc. PKB w latach 60. XXI wieku.

Kongres Związków Zawodowych pisze w swoim raporcie „Shaping Our Digital Future”, że wbrew pozorom taka zmiana może okazać się bezzasadna. Wszystkiemu „winna” zbliżająca się rewolucja cyfrowa, ze sztuczną inteligencją na czele.

Uczące się maszyny potrafią coraz więcej — choćby samodzielnie prowadzić samochód — a w przyszłości być może wyręczą człowieka w wykonywaniu zadań, które wymagają podejmowania inicjatywy i nieszablonowego myślenia.

Nadal nie wiadomo, jak wielki jest potencjał tej technologii, ale już dzisiaj przeprowadzono pewne szacunki: firma PwC przewiduje, że do 2030 roku światowe PKB wzrośnie o 14 proc. wskutek rozwoju SI; z kolei w badaniu Freya i Osborne’a wykazuje się, że 47 proc. zawodów w USA jest zagrożonych automatyzacją w najbliższych dekadach. Przyszłość, paradoksalnie, może przynieść zarówno wzrost produktywności, jak i spadek zapotrzebowania na pracę.

W takim scenariuszu szybsze przejście na emeryturę mogłoby po części rozwiązać problem bezrobocia technologicznego i jednocześnie spożytkować wartość wytworzoną przez sztuczną inteligencję. Być może więc przyszłość Europy nie tkwi w dłuższej pracy, lecz w krzemie.

Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE