Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Plany rządu przewidują stopniowe podniesienie tych progów do 2034 roku, kiedy to wiek emerytalny dla kobiet ma sięgnąć 63 lat, a dla mężczyzn – 65, jednak z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady wynika, że około 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Komentując ustawę prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie proponowanego podniesienia wieku emerytalnego. Stwierdził, że nie podoba mu się żaden wariant zmian w systemie emerytalnym zaproponowanych przez rząd.

Był to pierwszy publiczny komentarz szefa państwa na temat bardzo niepopularnych w społeczeństwie planów podniesienia wieku emerytalnego. Putin, który niegdyś deklarował, że wiek emerytalny nie zostanie zmieniony za jego rządów, wypowiedział się na ten temat podczas wizyty w Kaliningradzie.

Putin przyznał, że chodzi o kwestię drażliwą dla wielu obywateli i obiecał, że wysłucha opinii na ten temat ze strony tych sił, które „proponują coś rozsądnego” i „kierują się interesami kraju”. Przekonywał przy tym, że bez zmian obecny system emerytalny zawali się, i że brak działań grozi poważnymi konsekwencjami dla budżetu.

źródło – PAP