Wysokość świadczenia emerytalnego oraz podstawa do jego ustalenia dla funkcjonariusza policji zwolnionego ze służby, czyli emerytowanego, jest określona w ustawie z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariusza Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Oprócz wysokości świadczenia emerytalnego dla funkcjonariuszy policji ustawa reguluje także wysokość i zasady przyznawania innego rodzaju świadczeń pieniężnych w razie całkowitej utraty zdolności do pracy, a także rodzinom funkcjonariuszy w przypadku ich śmierci, gdy byli oni żywicielami rodziny.
Emerytura w policji – na jaką wysokość świadczenia może liczyć funkcjonariusz zwolniony ze służby przed 31 grudnia 2012 roku?
Należy mieć świadomość, że inaczej oblicza się emeryturę policyjną w przypadku przyjęcia do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku, jednak będzie o tym mowa w dalszej części artykułu. Natomiast w przypadku, gdy osoba została przyjęta do służby policyjnej przed tą datą, wysokość jej świadczenia emerytalnego ustala się na dotychczasowych zasadach.
W takiej sytuacji podstawę wymiaru emerytury policyjnej stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnim zajmowanym przez niego stanowisku. Określone w ten sposób uposażenie stanowi także podstawę do obliczenia wymiaru renty inwalidzkiej.
Oczywiście w przypadku waloryzacji emerytur w okresie pomiędzy zwolnieniem ze służby, czyli przejściem na emeryturę, a ustalaniem prawa do niej, podstawę tego świadczenia oblicza się przy uwzględnieniu wskaźników waloryzacji.