Minimalny staż pracy określony jest w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest on jednym z wymogów uzyskania prawa do pobierania w przyszłości świadczenia emerytalnego i gwarantuje jednocześnie minimalną wysokość emerytury.
Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie minimalnego stażu pracy jest warunkiem uprawniającym do uzyskania świadczenia emerytalnego. Tym samym jego niewypełnienie będzie skutkowało tym, że w przyszłości nie będziemy mogli uzyskać emerytury nawet w minimalnej wysokości, chyba że wysokość odprowadzanych składek w czasie aktywności zawodowej będzie odpowiednio wysoka.
Czytaj także: Pasywne i regularne dochody bez żadnego wysiłku
Minimalny staż pracy do emerytury – ile wynosi?
Zgodnie ze wspomnianą ustawą minimalny staż pracy, który uprawnia do uzyskania świadczenia emerytalnego, wynosi obecnie 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Oczywiście przez staż pracy należy rozumieć długość okresów składkowych oraz nieskładkowych, ale tylko do pewnej wysokości.
Do okresów składkowych zalicza się przede wszystkim okresy ubezpieczenia emerytalnego, na które zostają odprowadzane co miesiąc składki, na przykład gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Okresy składkowe obejmują również czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.