Czym PPK różni się od OFE?
Opieramy się na najlepszych praktykach. Wprost do ustawy jest wpisane, że to system w pełni prywatny. W przypadku OFE było inaczej. Były finansowane ze składki na ubezpieczenia społeczne, a nie z dodatkowych oszczędności. PPK to nasze oszczędności. Tam było zapisane w ustawie, że te pieniądze są częścią systemu ubezpieczeń społecznych. Tu mówimy, że są one prywatne. Z OFE nie można wypłacić pieniędzy w trakcie oszczędzania, z PPK można. Dochodzi do tego dziedziczenie. To zasadnicze różnice w porównaniu z OFE.
Zadbaliśmy o to, żeby ostateczny projekt ustawy o PPK uzyskał akceptację partnerów społecznych. Żeby dawał maksymalne bezpieczeństwo pracownikom, żeby był prosty, żeby dla pracodawców nie wiązał się z nadmiernymi obowiązkami administracyjnymi, żeby był przystępny dla osób o niskich zarobkach.
Strona społeczna pozytywnie zaopiniowała ostateczny kształt programu. Podpisały się pod nim organizacje pracodawców, związki zawodowe. Osiągnęliśmy konsensus. To daje gwarancję, że będzie to program stabilny, na wiele lat, i będzie budował bezpieczeństwo finansowe Polaków i wzmacniał nasz potencjał gospodarczy, co jest zasadniczym celem tzw. planu Morawieckiego.
Rynek kapitałowy patrzy na PPK z nadzieją. Liczy, że dzięki programowi trafią do niego duże pieniądze.
Zasadniczy cel PPK to zwiększenie bezpieczeństwa Polaków na starość, przy świadomości niekorzystnych trendów demograficznych. Natomiast ten program ma też ogromny wymiar ogólnogospodarczy. Wyższy poziom oszczędności krajowych to większa stabilność gospodarki, lepszy bilans płatniczy, więcej kapitału, który jest dostępny dla sektora przedsiębiorstw.
I oczywiście te pieniądze, akcje i obligacje będą wzmacniały rynek kapitałowy. Efektem tego programu będzie też to, że będziemy mogli powiedzieć, iż Warszawa jest realnym centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej. Bo będziemy mieli najszerszą bazę inwestorów długoterminowych.
A jakie pieniądze trafią na rynek kapitałowy dzięki PPK?
Szacujemy, że będzie to nawet kilkanaście miliardów w skali roku.
Co z terminem wejścia w życie PPP? Miały ruszyć z początkiem 2019 r., teraz jest mowa o połowie 2020.
Rzeczywiście, w finalnej wersji projektu, po konsultacjach społecznych, terminem wejścia w życie programu jest 1 lipca 2019 r. Po przyjęciu przez rząd trafi on do parlamentu i w zależności od tempa prac może się to jeszcze zmienić.
Ważne, żeby go dobrze przygotować, dobrze zareklamować, dobrze sprzedać. PFR będzie odpowiedzialny za tworzenie infrastruktury informacyjno-rozliczeniowej. Na przygotowanie się będziemy potrzebowali dwóch–trzech kwartałów.
Wprowadzanie programu w czasie kampanii wyborczej nie jest ryzykowne?
Należy wprowadzić PPK możliwie szybko. Biorąc pod uwagę negatywne trendy demograficzne, oczekiwaną wysokość świadczeń z ZUS, im wcześniej damy pracownikom możliwość dodatkowego gromadzenia kapitału, tym lepiej. Będą bezpieczniejsi na starość. Jesteśmy w tej sprawie za pięć dwunasta. Niektórzy twierdzą nawet, że już pięć minut po.
CV
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Wcześniej zarządzał programami emerytalnymi dla polskich instytucji finansowych, takich jak Narodowy Bank Polski oraz GPW w Warszawie. Pracował też m.in. w Grupie Deutsche Bank, w DSW, a także jako dyrektor zarządzający w PKO Banku Polskim.