To może być początek odrabiania strat OFE

Publikacja: 15.08.2018 16:48

To może być początek odrabiania strat OFE

Foto: pieniadze.rp.pl

Po trudnych miesiącach ,w lipcu wszystkie OFE wypracowały zysk dzięki dobrej sytuacji na polskiej giełdzie.

Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w lipcu 5,8 proc. Najlepiej pomnażało pieniądze przyszłych emerytów Pekao, osiągając wynik 6,2 proc., przed Allianzem i Pocztylionem (po 6,1 proc.). Najniższy wynik osiągnęła Axa (5,5 proc.)

Czytaj także: OFE nadal generują straty

Lipcowe wyniki nie pozwoliły jednak na odrobienie strat z poprzednich miesięcy, kiedy wszystkie fundusze ponosiły straty. Od początku roku wszystkie OFE są na minusie. Średnia strata wynosi 5,3 proc. Najwięcej straciło Pekao, bo aż 6,9 proc., najmniej Generali (4,4 proc.), przed Allianzem (4,7 proc.) i Nationale Nederlanden (5 proc.).

Słabe wyniki z pierwszej połowy roku były spowodowane tym, że indeksy GPW, podobnie jak inne giełdy regionu, traciły z powodu odpływu kapitału z rynków wschodzących. Jak tłumaczy Krzyszof Zawiła, członek zarządu Generali PTE, był to efekt zaostrzającej się retoryki protekcjonistycznej, jaką zainicjował prezydent Stanów Zjednoczonych.

Obawy o skutki wojny handlowej pomiędzy USA a głównymi graczami na globalnej scenie geopolitycznej – Chinami, krajami Unii Europejskiej, Japonią i Kanadą – skłoniły inwestorów do przesunięcia kapitału w kierunku bezpiecznych przystani rynków rozwiniętych i ich stabilnych walut.

Na to wszystko nałożył się efekt podwyżek stóp procentowych dokonanych przez amerykański bank centralny, który spotęgował aprecjację dolara do walut rynków rozwijających się. W takim otoczeniu indeks szerokiego rynku WIG stracił w pierwszych siedmiu miesiącach 2018 r. 5,9 proc.

– W obliczu blisko sześcioprocentowych spadków na warszawskim parkiecie otwarte fundusze emerytalne, które po zmianach z 2014 r. stały się de facto funduszami akcyjnymi, straciły 5,4 proc. – tłumaczy Krzysztof Zawiła. – Również w perspektywie ostatnich 12 miesięcy stopy zwrotu OFE wynoszące średnio minus 3,1 proc. okazały się lepsze niż indeks szerokiego rynku, którego wartość zmniejszyła się w analogicznym okresie o 4,2 proc. – dodaje Zawiła.

Na koniec lipca aktywa OFE wyniosły 166,9 mld zł i były o 8,6 mld zł wyższe niż miesiąc wcześniej. Po obniżeniu wieku emerytalnego bilans przepływów między OFE a ZUS jest ujemny. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w lipcu ponad 600 mln zł.

Otwarte fundusze emerytalne prawdopodobnie czeka kolejna rewolucja. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego około 75 proc. aktywów netto OFE ma zostać przekształcone w aktywa specjalistycznych funduszy inwestycyjnych. Pozostałe 25 proc. ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Zostaną one także zapisane na naszych subkontach w ZUS.

Z OFE do FRD transferowane miałyby być tylko płynne aktywa inne niż polskie akcje. Może zatem powstać problem nadwyżki akcji, których OFE mają w tej chwili w portfelach ponad 80 proc.

Kształt reformy nie jest jednak na razie znany, ciągle nie ma projektu ustawy i prawdopodobnie pojawi się on dopiero po wprowadzeniu pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Ustawa o PPK ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r., ale obowiązek zapisywania pracowników do PPK ma być wprowadzany w dużych firmach dopiero od lipca 2019 r.

Po trudnych miesiącach ,w lipcu wszystkie OFE wypracowały zysk dzięki dobrej sytuacji na polskiej giełdzie.

Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w lipcu 5,8 proc. Najlepiej pomnażało pieniądze przyszłych emerytów Pekao, osiągając wynik 6,2 proc., przed Allianzem i Pocztylionem (po 6,1 proc.). Najniższy wynik osiągnęła Axa (5,5 proc.)

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami