O wysokości świadczenia emerytalnego, które będziemy otrzymywać w przyszłości, decyduje kilka czynników, które są od siebie wzajemnie zależne.
Przede wszystkim na wysokość emerytury składa się wysokość składek, które zostały zgromadzone na naszym indywidulanym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w tzw. drugim filarze. Jeśli ktoś lokował swoje pieniądze również w trzecim filarze, może liczyć na otrzymanie większego świadczenia. Z kolei składki gromadzone są przez okres naszej aktywności zawodowej, a konkretniej przez czas, w którym byliśmy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym. Są to tzw. okresy składkowe i to właśnie one w dużej mierze determinują wysokość emerytury, jaką będziemy otrzymywać zasadniczo po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Okresy nieskładkowe – co należy wiedzieć?
Ustalając wysokość świadczenia emerytalnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomija okresy nieskładkowe, czyli takie, w czasie których na nasze indywidulane konto nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne. Warto wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z okresami nieskładkowymi, by później nie zostać niemile zaskoczonym. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że składki na ubezpieczenie emerytalne nie będą wpłacane przede wszystkim wówczas, gdy nie pracujemy zawodowo, chyba że zdecydujemy się na opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego. Jednak istnieje szereg sytuacji, które również nie zaliczają się do okresów składkowych, pomimo że pobieramy różnego rodzaju świadczenia.
Do takich sytuacji należy zaliczyć między innymi okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, które zostaje wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy. W tym czasie na nasze indywidulane konto emerytalne nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pobierania zasiłku z tytułu ubezpieczenia chorobowego lub opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Okres nieskładkowy to także czas nauki w szkole wyższej na jednym kierunku studiów oraz okres studiów doktoranckich i asystenckich studiów przygotowawczych. Składki na ubezpieczenie emerytalne nie są wypłacane w przypadku pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego, a także udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały z Funduszu Pracy zasiłki dla osób bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe oraz stypendia.
Szczegółowy katalog wszystkich przypadków okresów nieskładkowych został wymieniony w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że w sytuacji, w której równolegle występuje okres składkowy i nieskładkowy, na przykład gdy jednocześnie studiowaliśmy i pracowaliśmy, przy ustalaniu wysokości świadczenia emerytalnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę ten okres, który jest korzystniejszy dla osoby uprawnionej.