Sąd zarejestrował pierwsze fundusze, które będą funkcjonowały w ramach oferty Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Przygotowania do wdrożenia nowego programu długoterminowych oszczędności idą pełną parą. Nie tylko po stronie instytucji państwowych. Do zmiany przygotowuje się też biznes finansowy.
Sąd zarejestrował właśnie 8 Funduszy Zdefiniowanej Daty utworzonych przez Nationale-Nederlanden PTE, które obecnie zarządza największym na rynku OFE.
– Cieszymy się, że przygotowania do wprowadzenia PPK idą sprawnie, to bardzo ważny program, który jest szansą dla pracowników na dodatkowe odkładanie na emeryturę. Zarejestrowanie przez Sąd w tak szybkim czasie naszych Funduszy Zdefiniowanej Daty to oczywiście początek drogi. Kolejnym krokiem będzie przesłanie zgłoszenia instytucji prowadzącej PPK do Polskiego Funduszu Rozwoju – czyli podmiotu, który prowadzi ewidencję instytucji oferujących PPK – mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.
Pracownicze Plany Kapitałowe to najnowsze rozwiązanie, które ma pomóc Polakom w budowaniu bezpieczeństwa finansowego na emeryturze. Jego głównym założeniem jest współuczestniczenie w oszczędzaniu pracownika, pracodawcy oraz państwa. System obejmie blisko 11 milionów pracowników.
Do programu zapisani zostaną wszyscy pracownicy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie każdy zatrudniony może w dowolnym momencie zdecydować o rezygnacji lub ponownym uczestniczeniu w PPK. Wejście w życie systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych odbywa się według zapisanego w ustawie harmonogramu, uzależnionego od liczby pracowników. Oznacza to, że najpierw (od czerwca br.) będą one obowiązywać w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób, a kolejne mniejsze firmy oraz jednostki sektora publicznego obejmą aż do połowy 2020 r.