W połowie roku ruszy program długoterminowych oszczędności, który ma zapewnić Polakom dodatkowe środki na emeryturze. W pierwszej kolejności obejmie ponad 3,5 tys. największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób.
Nowy program, na który zdecydował się Rząd, otwiera niespotykaną dotychczas możliwość gromadzenia dodatkowych środków na przyszłą emeryturę. Nowe przepisy wprowadzające pracownicze plany kapitałowe już funkcjonują od początku stycznia, ale dopiero od lipca 2019 r. największe firmy będą przystępować do tego programu.
Kto w PPK już w tym roku?
Nowy program kierowany jest nie tylko do pracowników etatowych, ale do wszystkich osób zatrudnionych, które świadczą pracę, niezależnie od nazwy umowy, za którą płatnicy odprowadzają składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Oznacza to, że do PPK przystąpią także osoby pracujące na umowach zlecenia. Pracownicy, którzy mają mniej niż 55 lat i są zatrudnieni od co najmniej trzech miesięcy, zostaną automatycznie zapisani przez pracodawcę do PPK, ale będą mogli pisemnie zrezygnować z uczestnictwa w programie. Co cztery lata procedura będzie się powtarzać. Autorzy projektu liczą na to, że przed wypisaniem się z PPK ludzie zastanowią się nad tym, co mogą stracić, i jednak zdecydują się na dalsze oszczędzanie. Automatyczny zapis sprawdził się w innych krajach, np. w Nowej Zelandii i w Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek osób oszczędzających w programach opartych na tym mechanizmie jest bardzo wysoki. Osoby powyżej 55. roku życia, które nie ukończyły 70 lat, będą mogły dobrowolnie przystąpić do PPK, a osoby starsze nie będą uczestniczyć w programie.
PPK w pierwszej kolejności obejmą prawie 3,5 tys. największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W sumie pracuje w nich około 3,1 mln osób. W kolejnych krokach do PPK stopniowo będą włączane coraz mniejsze firmy i instytucje:
- od 1 lipca 2019 r. będą one obowiązkowe dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób;
- od 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób;
- od 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób;
- od 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.