Wspólnie z PZU publikujemy kolejny odcinek cyklu, w którym prezentujemy kompendium wiedzy o PPK.
W pierwszej części naszego cyklu o PPK, opublikowanej w styczniu, omówiliśmy zagadnienia dotyczące zasad uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych. Przeanalizowaliśmy też wszystkie warianty wpłat i pokazaliśmy, ile na PPK będzie przeznaczał pracodawca, ile pracownik i na jakie wsparcie ze środków publicznych będzie można liczyć.
Drugą część podstawowych informacji o PPK poświęcimy instytucjom zarządzającym oszczędnościami w PPK i polityce inwestycyjnej funduszy zdefiniowanej daty oraz możliwościom korzystania ze zgromadzonych środków. Przedstawimy także symulację gromadzenia kapitału w ramach PPK.
Kto będzie obsługiwał PPK?
To pracodawca będzie musiał wybrać instytucję finansową, która zajmie się zarządzaniem pieniędzmi pracowników. Rolę instytucji zarządzającej będzie mogło pełnić towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zakład ubezpieczeń na życie czy powszechne towarzystwo emerytalne.
Pracodawca powinien dokonać wyboru firmy, która będzie zarządzać PPK w porozumieniu z pracownikami, czyli zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym PPK musi być utworzone, nie uda się dojść do porozumienia, zatrudniający będą mogli samodzielnie wybrać tę instytucję. Umowa podpisywana jest z podmiotem, który oferuje najbardziej korzystne warunki zarządzania środkami w PPK.